Saç Ekimi Sonrası Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

0
saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer
saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer

Saç Ekimi Sonrası Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

Saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer? Saç ekimi sonrası uyuşukluk bir çok kişinin yaşadığı, saç ekimi operasyonu sonrasında sıklıkla yaşanan bir durumdur. Saç ekimi sonrası uyuşukluk, FUE ile yapılan saç ekimi operasyonlarından sonra donör bölgede ya da ekim alanında bölgesel hissizleşmenin yaşanmasıdır. Birçok kişide 3 ile 12 saat arasında geçen bu uyuşukluk, hissizlik hali, çok daha uzun sürebilmektedir. İlk günlerde lokal anestezinin etkisi ile dikkate alınmayan bu durum devam ettiği takdirde hasta tarafından fark edilir.

Peki, saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer? Saç ekimi sonrası hissizliğin, genellikle operasyondan sonra birkaç hafta içerisinde geçmesi beklenmektedir ancak bu durum kişiden kişiye de değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kişilerde birkaç gün içerisinde tamamen geçerken bazı kişilerde 2-3 ay kadar sürebilmektedir. Bu konu ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta, bu durumun geçici olduğudur. 10. günden itibaren yaralarının tamamen iyileştiğini gören kişiler uyuşukluğun geçmediğini fark edince endişeye kapılarak bir aksilik olup olmadığını merak ederler. Endişeye kapılmanıza sebep olacak bir durum yoktur. Bu saç ekimi operasyonu sonrasında görülen olağan bir durumdur.
Saç ekimi sonrası sıklıkla yaşanan bir diğer durumda 
saç ekimi sonrası kızarıklık ” tır. Saç ekimi sonrası kızarıklık ile ilgili önleminizi almayı ihmal etmeyin.Saç Ekimi Sonrası Uyuşukluk

Saç ekimi sonrası uyuşukluk tam olarak nedir? Birçok kişi bu durumu, saç ekimi sonrası hissizlik, ekim bölgesinde hissizleşme ya da saçlı deride uyuşma olarak tabir etmektedir. Donör bölgede ya da  ekim yapılan alanda yani kafanın herhangi bir bölgesinde görülebilmektedir. Tek bir bölgede sürekli olan bir uyuşukluk, hissizlik olabileceği gibi zaman zaman geçen ve farklı alanlarda oluşan uyuşukluklar görülebilir.

Bu uyuşukluk, rahatsız edici cansız bir his yaratmaktadır. Birçok kişi saç ekimi operasyonu esnasında bir aksilik olduğunun düşünerek korkuya kapılır ancak saç ekimi operasyonlarının %98’inde kısa süreli bile olsa saç ekimi sonrası uyuşukluk yaşanır. (Saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer?)

Neden Saç Ekimi Sonrası Uyuşukluk Yaşanır? 

Saç ekimi operasyonu esnasında lokal anestezi kullanılmaktadır ve operasyon öncesinde ve esnasında acı ve ağrının yaşanmaması için ekim alanına çeşitli anestezi ilaçlar uygulanır. Bu anestezik ilaçlara her vücudun verdiği tepki aynı değildir. Bazı bünyelerde çok daha yoğun ilaç daha az etki yarattığı halede bazı bünyeler az miktarda anestezik ilaç ile istenilen noktaya ulaşabilir.

Saç ekimi sonrası yaşanan uyuşukluğun sebebi işte bu anestezik ilaçlardır. Kafa derisinden içeri enjekte edilen anestezi, kısa sürede etki ederekn operasyonun kolay ve rahat geçmesini sağlar. Bu esnada metabolizmamız ise sürekli olarak çalışarak ilaçların etkisi üzerinde baskılayıcı bir etki yaratmaktadır. Bazı bünyelerde çok daha hızlı geçen anestezi etkisi bazı bünyelerde daha kalıcı ve uzun sürmektedir. Bu etkinin vücuttan tamamen atılması bazen 2-3 ay sürebilmektedir. (Saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer?)

Saç Ekimi Sonrası Yaşanan Uyuşukluk Durumunda Ne Yapılmalı?

  • Saç ekimi sonrası uyuşukluk her ne kadar beklenen bir durum ise de; siz doktorunuzla görüştüğünüzde konu ile ilgili bilgilendirme yapmayı ihmal etmeyiniz.
  • Saç ekimi sonrası uyuşukluk hissinin daha hızlı geçmesini sağlayacak bir yöntem bulunmamaktadır.
  • FUT yöntemi ile yapılan saç ekimi operasyonlarında saç ekimi sonrası donör bölgedeki uyuşukluk 1 seneye kadar görülebilmektedir. (Saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer?)MUTLAKA GÖZ ATIN…
 
 ⇒  Saç ekimi öncesi sonrası 

Bu yazımızda saç ekimi sonrası uyuşukluk ne zaman geçer sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Sonuç olarak, bu durum kişinin bünyesinde göre farklılık göstermekle birlikte bazı kişilerde 1 gün içerisinde geçerken bazı kişilerde aylarca kalabilmektedir ancak doktorların üzerinde durduğu genel konu, bu durumun endişe gerektirecek birşey olmadığı ve geçici olduğudur.

0

İlgili Makaleler