Saç Ekimi Sonrası Yıkama

0

Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Saç ekimi operasyonunun başarılı sonuç verebilmesi ve yeni saçlarınıza kavuşmanız için saç ekimi operasyonu kadar saç ekimi sonrasında ilk hafta yapılacaklar da çok önemlidir. Saç ekimi sonrası yıkama, operasyon sonrası yapılması gerekenler arasındadır.

Saç ekimi sonrası yıkama
Saç ekimi sonrası yıkama ev ortamında da yapılabilir.

Saç ekimi sonrası yıkama dikkat edilmesi gereken hassas bir konudur.Burada önemli olan saç ekimi sonrası yıkama konusunu ne kadar önemli olduğunu anlamak ve kurallarına uygun bir yıkama gerçekleştirmektir.

 • Saç ekimi sonrası yıkama zorunlu durumlarda tek başına yapılabilecek bir işlemdir ancak daha rahat uygulanabilmesi için yanınızda size yardımcı olabilecek bir kişinin bulunması tavsiye edilir.
 • Saç ekimi sonrası ilk yıkama  3. GÜN yapılmalıdır.
 • 15 GÜN boyunca saçların düzenli olarak EN AZ 1 KEZ yıkanması tavsiye edilir.
 • Saçların bazı kurallara uygun olarak yıkanması çok önemlidir.
 • Saç ekimi sonrası ilk yıkama 30 dakika kadar sürecektir.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Neden Önemlidir?

Evde kendi başınıza ya da saç ekim merkezinde hemşireler tarafından yapılabilecek olan ilk yıkamada,

 1. Saç ekimi sonrası yıkama esnasında ekilmiş saç kökleriniz tam olarak yerlerine adapte olmamıştır, yapılacak yanlış bir hareket saç köklerinizin zarar görmesine sebep olabilir.
 2. Saç ekimi sonrası yıkama ile operasyon sonrası oluşan saç köklerindeki kabuklanmalar temizlenecektir, böylelikle saç köklerinin nefes alması sağlanır.
 3. İlk yıkamayla temizlenecek olan kabuklanmalar kurallara uygun bir şekilde yıkama yapılmadığı takdirde saç köklerine zarar verebilmektedir.
 4. İlk yıkama ve sonrasındaki yıkamalar saç köklerinin güçlenmesine yerlerine adapte olmasına ve beslenmeye başlamasına olanak sağlar.
 5. Saç ekimi sonrası yıkama önemlidir çünkü ilk yıkamada gereli özen gösterilmeyerek hasar verilen saç kökleri çıkmayabilir.

***
Saç ekimi operasyonunuz başarılı geçti mi? Saç ekiminde istediğiniz doğallığı yakalayabilecek misiniz? Daha ayrıntılı bilgi için ” Çim Adam Görüntüsüne Dikkat ” konulu yazımızı okuyabilirsiniz.
***

4 Adımda Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Doktorunuz farklı bir öneride bulunmadığı sürece saç ekimi operasyonu sonrasında 3. gün ekilen saçların yıkanması için uygun bir zamanlamadır ancak imkanınız varsa; saçlarınızın ilk yıkamasını gerçekleştireceğinize dair doktorunuza bilgi vermenizi tavsiye ederiz.

1.ADIM: Hazırlık

Saçlarınızı yıkarken rahat hareket edebilmeniz için ilk adımımız hazırlıktır. Hazırlık aşaması, saç yıkamak için gerekli olan malzemelerin yanınıza getirilmesi ve hazırlanmasından ibarettir. Sonrasında bunları tek tek aramak sıkıntı olabilir. Yanınızda size yardımcı olacak bir kişi olmasında fayda vardır.

Saç ekimi sonrası yıkama için gerekli malzemeler

 • Yumuşatıcı Losyon: (Sadece ilk yıkamada kullanılır) İlk yıkama sonrası kabuk tutan saç köklerinin kabuklarından kolayca temizlenebilmesi için yumuşamasını sağlar ve saç ekimi sonrası yıkama için çok önemlidir.
 • Ilık su: Suyun sıcaklığı çok önemli bir ayrıntıdır. Hızlı değişimler yaşamayan aniden fışkırmayan düzgün çalışan bir duş başlığı kullanmanız tavsiye edilir. Beklenmedik ve nadiren yaşanacak böyle bir durum saç köklerinizin zarar görmesine sebep olur. Suyun ılık ve tazyiksiz olmasına gerekmektedir.
 • Şampuan: Saç ekimi sonrası günlük bir şampuan kullanabileceğiniz gibi, doktorunuzu tarafından önerilen besleyici özel şampuanları da tercih edebilirsiniz.
 • Yumuşak Havlu: Saç ekimi sonrası havlunun nasıl olduğu ve nasıl kullanılacağı çok önemlidir. Mutlaka yumuşak bir havlu seçin. Havlu yerine saç kurutma makinesi de seçilebilir ancak kullanımı konusunda hasas davranmanız gerekecektir.

2.ADIM: KABUKLARIN YUMUŞATILMASI

Hazırlık adımı sonrasında saç ekimi sonrası yıkama için hazırız. Bunun için öncelikle doktorunuz tarafından tavsiye edilen losyonu (BEPHANTHEN losyon) parmaklarınız arasına bir miktar dökün.

 • Ardından parmaklarınız ekim yapılan alana dokundurun.
 • Burada önemli olan ayrıntı losyonun bol miktarda dökülmesidir.
 • Elinizle sürtme hareketi yapmayın.
 • Losyonu yumuşak dokunuşlarla tüm ekilen saç köklerinize gelecek şekilde sürün.
 • Losyonun yoğun ve beyaz bir şekilde ekilen saç köklerinizi kapladığından emin olun.
 • Bu şekilde 20 dakika ile 1 saat arasında bir süre bekletin.
  (Saç diplerinizdeki kabukların yumuşaması gerekmektedir, bu süre kişiden kişiye göre değişen kabuklaşma oranına göre değişiklik göstermektedir.)

Saç ekimi sonrası yıkama da bir defaya mahsus olarak uygulanan losyonlama işlemi, saçların beslenmesini sağlamaz buradaki amaç operasyondan sonra saç köklerinde pıhtılaşmış kanın, küçük kabuklanmaların hassas saç köklerine zarar vermeden çıkmasını sağlamaktır. Yeni yeni iyileşmeye başlayan saç kökleri için saç ekimi sonrası yıkama işlemi için hücre yenileyici özelliğe sahip bephanthen losyonla yapılması uygundur.

3.ADIM: SAÇLARIN YIKANMASI

Saç ekimi sonrası yıkama işleminin 3. adımı saçların yıkanmasıdır. Losyon ile bekletilen saç kökleri, yumuşayarak yıkanmaya hazır hale gelir. İlk etapta isteğe bağlı olarak losyonun fazlasının yumuşak bir kağıt peçete ya da havlu ile “sadece üzerine hafifçe dokundurarak” alabilirsiniz..

 • Suyun sıcaklığını ayarlayın
 • Suyun fazla hızlı akmamasına dikkat edin.
 • Saçlarınızın üzerinde suyu hafifçe gezdirin.
 • Losyonun fazlasının gittiğinden emin olduktan sonra şampuanı elinizde alarak köpürtün
 • Köpürtmüş olduğunuz elinizi hafifçe dokundurarak kafanıza dokundurun. Saç köklerinin yeterince köpük alana kadar yavaş yavaş bu işleme devam edin.
 • Çok hafif parmak hareketleriyle köpüğü saç köklerinize geçmesini sağlayın.
 • Ve saçlarınızı durulayın.
 • Saçların yıkanması işlemini iki defa tekrarlayabilirsiniz

4.ADIM: SAÇLARIN KURUTULMASI

Saç ekimi sonrası yıkama işleminin son adımı saçların kurutulmasıdır. Bu işlem saç kurutma makinesi ya da yumuşak bir havlu ile yapılabilir. Saç ekimi sonrası yıkama da saç köklerinin ıslak bırakılmaması tavsiye edilir.

Yumuşak havlu ile kurulama:

Durulanan saçlarınızın üzerine yumuşak havlu bırakılır ve tekrar çekilir. Hiç bir şekilde sürtme hareketi yapılmaz. Yumuşak havlu ile kurulama işleminde havluyu avuç içinize alın, ekim yapılan saçlarınıza suyunu alacak kadar hafifçe bastırın ve çekin.
Saç köklerindeki suyun fazlalığı alınana kadar bu işleme devam edin.

Kurutma makinesi ile kurutma:

Saçlarınızı kurulamak için saç kurutma makinesi de kullanabilirsiniz ancak burada bazı dikkat edilecek noktalar vardır. Saç kurutma makinesini en düşük seviyede çalıştırın. Saç kurutma makinesi en düşük sıcaklıkta olmalı… ve saç köklerine 30 cm uzaktan tutulmalı. Saçlarınızın kuruması biraz uzun sürse de bu şekilde saç kökleriniz zarar görmeden saçlarınız kurutmuş olacaksınız.

***
Saç ekimi sonrasında saçlarınızın daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için ” Saç Mezoterapisi ” ya da ” PRP ” yaptırabilirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için “ Saç sıklaştırma Yöntemleri ” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.
***

Saç Ekimi Sonrası Yıkama KURALLARI

 1. 3. günden önce yeni ekilen saçlarınıza su değdirmeyin.
 2. İlk yıkama sonrası saçlarınızı mümkünse en az 15 gün boyunca her gün 1 ya da 2 kere yıkayın.
 3. Saçlarınıza BASKI yapmayın
 4. Saç köklerine SÜRTME işlemi yapmayın.
 5. Hiç bir şekilde önerilen ürünlerin dışında (bakım kremi, jöle, sprey) kullanmayın.
 6. Doktorunuz tarafından önerilen şampuan ve bakım ürünlerini tercih edin.
 7. Losyon kullanımı süresini dikkatli ayarlayın, losyonun gereken az kalmamasına dikkat edin.
 8. Önerilen losyon dışında bir losyon kullanmanız gerekiyorsa mutlaka doktorunuza danışın.
 9. Saçlarınızı ıslak bırakmayın, kurulama işlemini ise çok dikkatli yapın.
 10. İmkanınız varsa, saç ekimi sonrası yıkama işlemini saç ekim merkezinde yaptırın.
0

İlgili Makaleler

1 yorum

 1. ömer kemik

  ilk yıkama 24 saat sonra olsa sorun olur.mu?