Saç Ekimi Hangi Yaşta Yapılmalıdır?

0
Saç Ekimi Yaş Aralığı Niçin Önemlidir?
Saç Ekimi Yaş Aralığı Niçin Önemlidir?

Saç Ekimi Yaş Aralığı Niçin Önemlidir?

Her saç dökülmesi farklı sebeplerden kaynaklandığı için, saç ekimi operasyonları da geniş bir yaş aralığını kapsar. Bu farklılıklar saç yapısına, kişiye, çevresel etkilere ve ruh sağlığına (stres) göre değişir. Saç ekimi yaş aralığı bu yüzden farklılıklar gösterir. Peki saç ekimi yaş aralığı neye göre belirlenir?

Her Yaş Aralığında Saç Ekimi Yapılabilir mi?

Evet, yapılabilir. Saç ekimi yaş aralığında alt sınır olarak 22’dir ancak, 22 yaşındaki herkes saç ekimi yaptırabilir mi? Bu sorunun cevabı da “hayır”dır. İşte bu noktada saç dökülmesinin seviyesi devreye girmektedir. Dökülme devam ederken saç ekimi yapılması, en son düşünülecek seçeneklerden biridir.

Aynı mantıkla düşünecek olursak, saç ekimi için üst yaş sınırı vermek de yanlış olacaktır. Burada önemli olan kişinin genel sağlık durumudur. Saç ekiminin yapılmasına engel olan hastalıklar bulunmaktadır. Bununla birlikte, şeker hastalığı, tansiyon, kalp ya da hepatit gibi bazı hastalıklarda gerekli önlemler alındığı takdirde saç ekimi yapılmasında bir engel oluşmaz. Şeker, tansiyon gibi hastalıkların genel seyri kontrol edilmeli, kişinin genel sağlık durumu risk altında değilse operasyon yapılır.

“Günümüzde 60 – 65 yaş aralığında olup, genel sağlık durumu yerinde olan birçok kişi, rahatlıkla saç ekimi operasyonu yaptırabilmektedir.”

***
Saç ekimi öncesi yapılan muayenede saçlarınızın dökülme sebebi belirlenir.
Peki, Saç Dökülmesi Sebepleri Nedir? Saç Ekimini Nasıl Etkiler?
***

Saç Ekimi Yaş Aralığı ve Saç Ekimini Etkileyen Faktörler

Saç ekimini etkileyen yaş aralığıyla ilgili 5 adet faktör vardır. Bunlar:

1. Saç Dökülmesinin Varlığı

Özellikle genç yaşlarda daha çok görülen estetik kaygılar, kişiyi saç ekimi yaptırmaya sevk eder. Bu tarz durumlarda kişinin isteklerinde makullük derecesi göz önüne alınmalıdır.

2. Saç Dökülmesinin En Az %50’sinin Tamamlanmış Olması

Saç ekimi operasyonları açısından önemli bir ayrıntı da dökülme seviyesidir. Saç dökülmesi belirli bir seviyeye gelmemiş kişilere saç ekimi yapılması uygun değildir. Çünkü, kişinin dökülmesi devam ediyorsa belirli bölgelerde açıklık meydana gelecektir. Bu durum da ikinci bir operasyonun yapılmasına sebebiyet verir. Bu yüzden, kişi kaç yaşında olursa olsun, öncelikle saç dökülmesinin seviyesi belirlenmeli ve saç dökülme hızı ortaya konmalıdır.

Saç dökülmesi tamamlanmadan yapılan ekimler, devam eden dökülmeden dolayı etkisini yitirir. Bu yüzden dökülme seyrini iyi gözlemlemek ve hesaplamak çok önemlidir.

Saç dökülmesi orta yaş grubunda belirgin bir şekilde ortaya çıkar veya kendini tamamen gösterir. Saç dökülmesi analizi sonucu, dökülmesi belirli bir orana ulaşmış kişiler saç ekimi yaptırabilmektedir.

3. Kişinin Genel Sağlık Durumu

Yaş aralığından daha çok ön plana geçen bir durum da genel sağlık durumudur. Her ne kadar küçük ölçekli bir operasyon olsa da, saç ekimi ciddi bir cerrahi operasyondur. Bu yüzden bu operasyonlar için genel sağlık durumunun iyi olması gerekmektedir. Kişinin düzenli olarak kullandığı ilaçlar, vitaminler ya da ağrı kesiciler varsa, bu bilgiler mutlaka doktorla paylaşılmalıdır.

Genel sağlık durumu iyi olmayan kişi,

  • Öncelikle sağlık durumunu normal seviyeye çekmeli,
  • Varsa hastalıkları tedavi edilmeli ya da kontrol altına alınmalı,
  • Gerekli tetkikleri yaptırdıktan sonra saç ekimi yaptırmalıdır.

Belirli yaşın üstündeki kişilerde, yara iyileşme süreci uzar ve hücre yenilenme süreci yavaş ilerler. Bu gibi durumlarda saç ekimi operasyonu yapılamaz.

4. Saç Dökülmesinin Tipi

Erkek tipi dökülme ya da bölgesel dökülme olmadığı sürece saç ekimi operasyonu yapılması önerilmemektedir. Saç dökülmesinin tipini öğrenmek isteyen kişi, bu hizmeti saç ekimi merkezlerinden alabilmektedir.

5. Verici Sahanın Yeterliliği (Donör Alanı)

Yaş ilerledikçe genetik yapısı itibarıyla az dökülme yaşayan, güçlü köklerden oluşan ense kısımları bile belirli bir yaştan sonra zayıflamaya başlamaktadır. Donör bölgesinin yeterliliği de saç ekim operasyonlarını etkileyen bir diğer önemli faktördür.

Saç ekimi operasyonları sadece ve sadece kişinin kendi kıl köklerinin nakledilmesi ile yapılabilmektedir. Ense bölgesindeki saç kılları haricinde göğüs, sırt ve kol kıllarından yapılabilen saç ekimleri olsa da, ense kökünden alınan saç kökleri daha başarılı sonuçlar vermektedir.

“Sonuç olarak, saç ekimi yaş aralığı önemli bir kıstas değildir. Önemli olan yaşın yanı sıra; genel sağlık durumu, saçın dökülme seyri ve dökülme tipidir. Tıbbi açıdan çok geniş bir yaş grubuna saç ekimi yapılabiliyor olsa da, genellikle 22 – 65 yaş aralığı operasyon için uygun görülmektedir.”

***
İlginizi çekebilecek bir diğer konu
Kimler Saç Ektirebilir ” 
***

0

İlgili Makaleler