Saç Ekiminde Anestezi

0

 

Saç Ekiminde Anestezi
Saç Ekiminde Anestezi

Saç Ekiminde Anestezi

Saç ekiminde anestezi kullanımı, operasyonun ve hastanın konforu açısından çok önemlidir. Saç ekimi operasyonlarında kullanılan lokal anestezi kavramını ve sebeplerini anlamak için anestezi kavramı hakkında temel bazı bilgileri bilmekte yarar vardır.

Saç ekiminde anestezi, operasyon süresince ağrı hissini ortadan kaldırır ve operasyonun rahat bir şekilde geçmesini sağlar. 

Anestezi aynı zamanda cerrahi operasyon sırasında kişinin ani fiziksel tepkilerini de önler. Bu sayede anestezi altında gerçekleştirilen operasyonlar çok daha uygun şartlar altında ve rahat gerçekleşmiş olur. 

Saç Ekiminde Anestezi Çeşitleri

Saç Ekiminde anestezi
Saç ekiminde kullanılan anestezi çeşitleri

Farklı operasyonlar ve uygulamalar için kullanılan birbirinden farklı özelliklere sahip anestezi çeşitleri vardır. Hastaya yapılacak işleme göre anestezi uzmanı farklı anestezi türlerinden birini uygular.

Anestezi türleri uyuşturulmak istenilen bölgeye ya da uyuşturma seviyesine göre değişiklik gösterir. Farklı operasyon ve uygulamalar için farklı anestezi çeşitleri vardır.

Anestezi türleri, uygulanma bölgesine göre 3’e ayrılmaktadır. Bunlar:

  1. Genel Anestezi,
  2. Bölgesel Anestezi,
  3. Lokal Anestezi.

Şimdi bu anestezi türlerinin her birinin temel özelliklerine daha yakından bakalım.

Genel Anestezi:

En geniş kapsamlı anestezi türü olan Genel Anestezide, kişi damar yoluyla verilen bir ilaç ile uyutulduğu için tam anlamıyla bilinçsiz ve hissiz bir durumdadır.

Geçici bir bilinç kaybına neden olan genel anestezi uygulamasında operasyon süresince derin uyku halinde olunduğu gibi, hiçbir şey hissetmeyen ve hatırlamayan hasta, operasyon bitiminde anestezi ilaçlarının kesilmesiyle uyandırılır. Günümüzdeki yapılacak birçok ciddi cerrahi operasyon için şart olan genel anestezi, saç ekim operasyonlarında ihtiyaç duyulan bir anestezi türü değildir.

Bölgesel Anestezi:

Genel anestezinin uygulanmasının riskli olduğu ya da gerekli görülmediği zamanlarda uygulanan bu anestezi türü, ameliyat olacak  belirli bir vücut bölgesinin uyuşturulmasıyla yapılır. Böylelikle ağrı ve acı gibi uyarımların sinir yollarıyla taşınması engellenmiş olur.

Bölgesel anestezide kişi uyku halinde değildir. Kişinin bilinci yerindedir ve görme, duyma, tat ve koku gibi duyuları işlevseldir.  Bölgesel anestezinin, yapılan bölgeye göre değişik şekillerde isimlendirilen çeşitleri bulunmaktadır.

Lokal Anestezi:

Küçük çaplı cerrahi operasyonlarda yalnızca operasyonun yapılacağı bölgeye,çok ince iğneler ile uygulanır. Lokal anestezi, anestezik ilaçların enjekte edilerek operasyonun uygulanacağı bölgenin uyuşturulması ile meydana gelen uyuşturma yöntemidir. Genel anesteziyle kıyaslandığında  riskleri yok denecek kadar az olan lokal anestezi, doktorunuz tarafından yapılabilse de anestezik ilaçlar verilen hastanın genel sağlık durumunda beklenmedik bir gelişmenin olup olmadığı anestezi uzmanı tarafından kontrol edilmelidir.

Saç ekiminde lokal anestezi uygulamasında endişe duyan hastalar  için lokal anestezi öncesi sakinleştirici ilaçlar ile sedasyon uygulanabilir.

İlginizi çekebilecek bir makale
Saç Ekimi Acıtır mı? Saç Ekimi Esnasında Ağrı – Acı Hissedilir mi?

Saç Ekiminde Anestezi Nasıl Yapılır?

Saç ekiminde lokal anestezi uygulanmaktadır. Ortalama bir saç ekim operasyonunun 8-10 saat arasında sürdüğünü düşünecek olursak, saç ekiminde anestezi kullanımı  bu yüzden çok önemlidir. Lokal anestezi sayesinde hasta uygulama yapılan bölgede herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez.

Saç ekimi operasyonu öncesinde öncelikle ilk işlem yapılacak olan donör bölge uyuşturulur. Saç ekimi operasyonlarında kullanılan lokal anestezi uygulamasının sık görülen bir zararı ya da genel anestezideki gibi riskleri yoktur.

Saç Ekiminde Anestezi Uygulaması

Saç ekimi operasyonunda greftler toplanmaya başlanmadan önce saç köklerinin toplanacağı bölge çok  ince uçlu iğneler yardımıyla uyuşturulur. Lokal anestezinin etki edebilmesi için gerekli süre 15-20 dakikadır. Greftler toplanırken gerekli görüldüğünde lokal anestezi tekrarlanabilir.

Saç ekimi operasyonlarında başarıyı etkileyen bir diğer faktör ise “Greft”tir.
Greft nedir? Operasyonun başarısını nasıl etkiler?
saç ekiminde uygulana anestezi
saç ekiminde anestezi yöntemleri

3-4 saat süren greft toplama işleminden sonra saçsız bölgeye kanal açma işlemine gelir sıra. Bu bölüme de işlem öncesi lokal anestezi uygulanır ve kısa bir mola ile etki etmesi beklenir. Lokal anestezi çok ince uçlu iğnelerle kafa derisinin üst kısmına yapılmaktadır. Bu nedenle ağrı eşiği çok düşük olan hastalarda bile saniyelik çok hafif bir yanma hissedilmektedir. Maksimum 1 dakika süren uygulama süreci sırasında hissedilecek olan acı iğnenin kafa derisine temas ettiği an ortaya çıkan hafif enjeksiyon ağrısıdır. Lokal anestezi saç ekim operasyonunun bundan sonraki kısımlarının tamamen ağrısız geçmesini sağlar.

Saç ekimi operasyonlarının acısız ağrısız bir şekilde yapılabilmesi için anestezi uygulaması şarttır ancak genel anesteziye ihtiyaç duyulmadığı için önemli riskler bulunmamaktadır. Saç ekimi esnasında kişinin yapısı ve bünyesinin anestezi ilaçlarını etkisiz hale getirme hızı değişiklik gösterebilmektedir. Operasyon süresince lokal anestezi tekrar edilebilmektedir.

Lokal Anestezi Sonrası

Operasyon süresi olan yaklaşık  8-10 saatin sonunda lokal anestezinin etkisinin geçmesiyle birlikte operasyon yapılan bölgelerde hafif bir ağrı oluşmaya başlayabilmektedir. Özellikle ilk gece yaşanan bu hafif zonklama şeklindeki ağrı, doktorunuzun önereceği hafif ağrı kesici ilaçlar ile atlatılabilmektedir.

Bu süreçte ağrı kesicilerinizle birlikte size verilen antibiyotiği düzenli bir şekilde kullanmanız enfeksiyon oluşması riskine karşı çok önemlidir.

 

Dr. Anıl SÜZER

Anestezi Uzmanı

 

 

0

İlgili Makaleler