Saç Ekiminde Manuel-Punch ve Micro-Motor

0
Saç Ekiminde Manuel-Punch ve Micro-Motor
Saç Ekiminde Manuel-Punch ve Micro-Motor

Saç Ekiminde Manuel-Punch ve Micro-Motor

90’lı yıllarda bulunan FUT Yöntemi ve hemen arkasından gelen FUE Yöntemi ile, saç ekimi deyim yerindeyse altın çağını yaşamıştır. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan yöntem ise FUE olup, günden güne geliştirilmektedir. Saç ekiminde manuel-punch ve micro-motor da bu gelişmeler arasında yer almaktadır. 

İzsiz saç ekimi tekniği olan FUE’de, saç kökleri FUT yönteminden farklı olarak tek tek çıkarılır, bu sayede saç köklerinin alındığı alanda ameliyat izi oluşmaz.

FUE yönteminin temel prensibi, saç kökleri punç ismindeki uçlar yardımıyla saç köklerinin gevşetilmesi ve pen-set adı verilen cımbız benzeri medikal bir alet tarafından toplanmasıdır.

FUE Yöntemi’nde kullanılan punç uçlar 1988 yılında Japonya’da, Masumi Inaba tarafından bulunmuştur. İlk olarak 1 mm. çapında üretilen ve çıtçıtlı kalem ucuna benzeyen uçları sivri medikal cihazlar, günümüzde saç köklerinin kalınlığına göre daha mikro boyutlarda üretilebilmektedir.

***
FUE Tekniği ile FUT Tekniği Arasında Ne Gibi Farklılıklar Vardır?
⇓ Hangi Teknik Daha Çok Avantaj Sunar? ⇓
FUE ve FUT Karşılaştırmalı Liste
***

FUE Yöntemi’nde saç köklerinin yerinden zarar görmeden tek tek çıkarılması için kullanılan bu punçlar iki ayrı şekilde kullanılabilmektedir.

  • Manuel-Punch,
  • Micro-Motor.

Manuel Punch

Saç ekiminin yanı sıra; diş hekimliği ve bazı alanlarda da sıklıkla kullanılan “piasemen” isminde bir cihaz yardımıyla uygulanmaktadır. Kalem benzeri bu cihaza çeşitli boyutlarda punç uçları takılır ve doktor tarafından el yordamıyla döndürülerek saç kökleri gevşetilir. Manuel punç yöntemiyle gevşetilen saç kökleri micropen-set adı verilen cihaz ile tek tek toplanır.

Micro Motor

Daha konforlu bir saç ekimi sunan Mikromotor’lu FUE ise, günümüzde doktorlar tarafından tercih edilmeye başlanmıştır. Operasyon sonucu açısından manuel-punç yöntemine göre farklı bir üstünlük sağlamamaktadır. Bu uygulamada ise punç uçlar bu iş için özel olarak üretilmiş kendinden aşamalı olarak dönme devrine sahip olan otomatik bir cihaz tarafınfan döndürülmektedir. Mikromotor yönteminde de mikromotor cihazına istenilen boyuttaki punç uçlar yerleştirilir ve saç kökleri çevresinde dokundurulmak suretiyle saç kökleri çevresinde mikro düzeyde delikler açılarak saç köklerinin rahat bir şekilde zarar görmeden toplanması sağlanır. Mikromotor yönteminde de gevşetilen saç kökleri mikropen-set yardımıyla tek tek toplanmaktadır.

Mikromotor otomatik ayarlanabilir dönme devri sayesinde saç ekim işleminde saç köklerinin toplanmasını hızlandırmaktadır. Saç kökleri ortalanarak küçük vuruşlarla uygulanan mikromotor işlemi saç köklerinin hızlı bir şekilde toplanmaya hazır hale getirilmesini sağlar.

 

Punch Uçlarının Önemi

Saç köklerinin gevşetilmesinde ve mikromotor uygulamalarında kullanılan punç uçlar, 0,4 mm. ve 0,8 mm. çaplarında değişmektedir. Tek kullanımlık olarak üretilen punç uçlarının çapının büyüklüğü, kişinin saç yapısı ve saç telinin çapına uygun olarak tercih edilir.

Saç Ekiminde Manuel-Punch ve Micro-Motor Kullanımı Operasyon Başarısını Doğrudan Etkiler mi?

FUE yöntemiyle yapılan saç ekimi operasyonlarında manuel-punç ve mikromotor uygulamalarının seçimi doktorun tasarrufundadır. Saç ekimi operasyonlarının süresinde ufak bir oynamaya sebep olmakla birlikte, operasyonun başarısında doğrudan bir etkiye sahip değildir. Burada hastaya düşen görev saç ekimi merkezlerini araştırmak ve ekimi yapacak doktoru dikkatli bir şekilde seçmektir. Saç ekiminde manuel-punch ve micro-punch bir saç ekim yöntemi değil, FUE Yöntemi’nin uygulanmasında kullanılan cihaz farklılıklarıdır.

***
İlginizi çekebilecek diğer yazımız
En son saç ekimi teknikleri
***

0

İlgili Makaleler