Saç Ekiminde Son Teknolojiler ve Gelişmeler

0
saç ekiminde son teknoloji
Saç ekiminde son teknoloji ve gelişmeler nelerdir?

Saç Ekiminde Son Teknoloji ve Gelişmeler

Kimse kendine kelliği yakıştırmaz. Çoğu insanın kendi başına gelmeyeceğini düşündüğü saç dökülmesi, aslında oldukça yaygındır. Erkeklerin yüzde 70’inde, kadınların ise yüzde 40’ında görülen saç dökülmesi hastalığına karşı her geçen gün yeni tedavi yöntemleri bulunmakta veya mevcut yöntemler geliştirilmektedir. Bilindiği üzere, genetik kaynaklı saç dökülmelerine karşı tek ve en etkili tedavi yöntemi saç ekimidir. Peki, saç ekiminde son teknoloji nedir? Günümüzde en çok tercih edilen saç ekim tekniği hangisidir? 2017’de saç ekiminde ne gibi gelişmeler olacak? Tüm cevaplar bu makalemizde…

Saç Ekiminde Son Teknoloji olarak Kök Hücre Kullanımı

Saç ekiminde ve saç güçlendirme tedavilerinde son yıllarda ortaya çıkan bir yöntem olan kök hücre tedavisi, birçok

saç ekiminde son teknoloji
Saç ekiminde son teknoloji ve gelişmeler doğrultusunda operasyonlar çok daha konforlu yapılabilmektedir.

ülkede uygulanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Sanford Burnham Medikal Araştırma Enstitüsü’nde yapılan araştırma da saç ekiminde son teknoloji olarak kök hücrenin kullanımının önemine işaret ediyor. Her ne kadar saç ekiminde ifadesi kullanılsa da, kök hücre tedavisi aslında ekimsiz bir tedavi yöntemi.

Saç ekiminde son teknoloji olarak lanse edilen bu yöntemde, pluripotent kök hücreleri kullanılıyor. İnsanın fetüs dokusundan veya embriyolarından türetilen bir madde sayesinde, saç köklerinin güçlendiği ve çoğaldığı iddia ediliyor.

Mevcut saç ekim tekniklerinden daha etkili olduğunu da iddia eden ABD’li bilim insanları, bu yöntemi henüz hayata geçirebilmiş değiller.

Altını çizmekte fayda var; bu çalışma, araştırma aşamasında.

Bunların yanı sıra bilim insanlarının kelleşme sorununa kökten çözüm olacağı düşünülen  saç klonlama ile ilgili çalışmaları da devam ediyor. Saç klonlama kavramının temelinde tek bir saç kökünden, kişinin bünyesiyle birebir uyumlu saç kökleri üretmek yatıyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde ciddi ilerlemeler kaydedilmiş olsa da günümüzde hala insan saç kökü hücreleri başarılı bir şekilde klonlanabilmiş değil.

Saç Ekiminde Son Teknoloji olarak FUE

Saç dökülmesi sorunu yaşayan insanların, yaptıkları araştırmalarda en sık rastladıkları saç ekim tekniği FUE’dir. Bilindiği üzere FUE, donör bölgede yara izi bırakmama ve FUT Tekniği’ne oranla çok daha fazla saç kökü toplayabilme gibi çeşitli avantajlar sunmaktadır. Bununla birlikte, operasyon süresini kısaltan cihaz Mikromotor sayesinde de, konforlu bir operasyon sağlanır…

FUE’nin avantajları saymakla bitmez. Gelelim asıl konuya. Saç ekiminde son teknoloji hiç şüphesiz FUE’dir. Her geçen gün yeni araştırmalar yapılmaktadır. Yeni bir teknik oluşturmaktan ziyade, mevcut teknik geliştirilmekte yani teknik daha da iyileştirilmektedir. Saç ekiminde son teknoloji ise FUE’nin uzun saçlı kişilerde gerçekleştirilebilmesidir. Malum, FUE ile yapılan operasyon öncesinde, saç köklerinin toplandığı donör bölge makineyle traş edilir ve saç kökleri toplanır. Traşsız Saç Ekimi olarak da bilinen Uzun Saç FUE Tekniği, gerek operasyonun uzun sürmesi, gerekse de maddi külfeti sebebiyle çok az sayıda merkezde uygulanmakta ve daha az tercih edilmektedir.
FUE tekniği ek uygulamalar ve yeni medikal cihazlar ile sürekli olarak geliştirilmeye devam etmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer saç ekimi uygulamalarını aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.
Altın uçlu FUE tekniği
DHI Saç Ekimi
Icegraft Saç Ekimi

Saç Dökülmesinde Acell Tedavisi

Son yıllarda geliştirilen ve saç ekiminde son teknoloji başlığında yer alan bir diğer uygulama ise Acell yöntemidir. Saç aşısı olarak da bilinen Acell’in içinde, domuz mesanesindeki kaslardan alınan bir madde bulunmaktadır. ABD’de üretilen ve satılan bu madde, sadece üretici firma tarafından satılmakta olup, ABD dışına çıkartılamamaktadır.

ABD’de, çoğunlukla bir kaza veya yaralanma durumlarında, askerlere uygulanan Acell’in, zarar gören bölgedeki hücrelerin yenilenmesini sağladığı iddia edilmektedir. Saç ekiminde son teknoloji açısından incelendiğinde ise, Acell’in kullanımını tavsiye eden klinikler olmakla birlikte, bu tedavi yöntemini uygulamayan klinikler de vardır. Bunun sebebi ise, Acell’in içerisinde bulunan hayvansal dokunun insan vücuduna faydalı olmayacağı ve alerjiye sebebiyet verebileceği düşünülmektedir.

Acell ile yapılan saç aşısı ilgili daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz  ⇒ Saç Aşısı 

Saç Ekiminde Son Teknoloji olarak Robotik Saç Ekimi

Geçtiğimiz yıllarda icat edilerek saç ekim sektörüne kazandırılan bir diğer teknoloji ise robotik saç ekimidir. Adından da anlaşılacağı üzere robotla yapılan saç ekiminde, cihaz sadece donör bölgesindeki saç köklerini toplar. Toplar derken, yanlış anlaşılmasın lütfen. Cihaz bu işlemi otomatik yapmaz, bir operatöre ihtiyaç duyar. Operatörlük görevini ise doktor yapar. Şu konuya da dikkat çekmekte fayda var; robotik saç ekim cihazı sadece FUE yöntemi ile greftleri toplar. Kanalların açılması ve saç köklerinin yerleştirilmesi doktor tarafından yapılır.

“Robotik Saç Ekimi” hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler aşağıdaki makalemizi okuyabilirler…
Artıları ve Eksileriyle Robotik Saç Ekimi Hakkında Her Şey

 

0

İlgili Makaleler