Saç Ekiminin Yan Etkileri Var mıdır?

0
Saç Ekiminin Yan Etkileri Var mıdır?
Saç Ekiminin Yan Etkileri Var mıdır?

Saç Ekiminin Yan Etkileri

Saç ekimi operasyonları estetik amaçlarla yaptırılan mikro cerrahi operasyonlardır ve her operasyonda olduğu gibi, saç ekimi operasyonlarında da öncelik kişinin sağlığıdır. En basit operasyonlarda bile birtakım komplikasyon riskleri vardır. Saç ekimi operasyonların da çeşitli fizyolojik faktörlerin etkisiyle ya da hastanın/doktorun ihmali sebebiyle ortaya çıkabilen, sıklıkla görülen saç ekiminin yan etkileri ya da nadir görülen riskler vardır.

Saç ekimi operasyonlarında ortaya çıkabilecek yan etkilerin oranı diğer estetik operasyonlarına kıyasla çok daha düşük olmasına rağmen, doğru ellerde yapılmayan saç ekimi operasyonlarında bu risklerin arttığı görülmektedir.

Saç ekimi operasyonları;
1. Tıp Doktorları tarafından gerçekleştirilmelidir.
2. Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış sağlık kuruluşlarında yapılmalıdır.

Saç Ekiminin Yan Etkileri Nelerdir?

Saç Ekiminin Yan Etkileri Nelerdir?
Çok Yangın Yan EtkilerYaygın Yan EtkilerNadir Görülen Yan Etkileri
ÖdemKıl kökü İltihabı Enfeksiyon
KanamaDonör Alanda His KaybıDermoid Kist
KaşıntıÇevresel Saç KaybıNekroz
KabuklanmaEkilen Köklerin ÇıkmamasıPigment Deformasyonu
SivilcelenmeYanlış Yöne Uzayan Saç Kökleri 

 

Saç Ekiminin Çok Yaygın Yan Etkileri

1.Şişlik

Nedir?
Saç ekiminin yan etkileri arasında yer alan sorunlardan biri operasyon sonrası bir kaç gün süren şişliktir. Operasyon sırasında gerçekleştirilen işlemler sebebiyle bir kaç gün içinde ortaya çıkan şişlik ve ödem, hastaların %80’inde görülebilen bir durumdur. 3. günden itibaren fark edilebilir ve yaklaşık 2-3 gün sürer. Basit önlemler sayesinde bu sürecin hafif bir şekilde atlatılabilmesi mümkündür.

Neden Olur?
Saç ekimi sonrası şişlik oluşumunun 2 temel nedeni vardır. Bunlardan ilki saç ekimi operasyonu esnasında uygulama alanını uyuşturmak ya da  şişirmek için kafa derisinin alt kısmına enjekte edilen ilaç ve sıvılardır. diğer nedeni ise o bölgede yapılan işlemlerdir, ekim alanına açılan binlerde küçük mikro kanal vücudun tepkimesi gereği ilk birkaç gün ödem ve şişliği tetikleyebilmektedir.

Nasıl Geçer?
Saç ekimi sonrası şişlik daha çok alın bölgesinde hissedilir. Operasyonun ardından ödem bir kaç gün içerinde alın ve gözlere doğru inmeye başlayarak şişlik oluşturur. Saç ekimi sonrası şişlik her hasta da bir miktar görülüyor olsa da yoğun yaşanması ve uzun sürmesi 3 günlük istirahat süresinin doğru bir şekilde geçirilmemiş olmasından kaynaklanabilmektedir.

2.Kanama

Nedir?
Sıklıkla karşılaşılan saç ekiminin yan etkileri nden biri de saç köklerinin alındığı donör bölgede ve  saç köklerinin ekilebilmesi için açılan micro yuvalarda meydana gelen kanamalardır. Bunun yanı sıra operasyon sonrasında ense bölgesindeki donör alanda da kanama meydana gelebilmektedir. Saç ekimi sonrası donör bölgede ya da ekim yapılan alanda hafif kanamalar görülmesi normaldir ancak kanamanın yoğunluğu artarsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz.

Fue yöntemi sayesinde saç ekimi operasyonu sonrası ciddi kanama oluşumu riski %0,2’den daha az görülen bir durum halini almıştır. ( Çığşar B, Sütçü M, Keskin M, Karacaoğlan N, Türkiye Klinikleri  J Cosm Dermatol – Special topic 2012; 39)

Neden Olur?
Saç ekimi sonrası kanama, operasyon esnasında yapılan işlemlerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Kişinin kan pıhtılaşma hızı da kanamaya etki eden bir başka nedendir. Ayrıca vurma, çarpma ya da kaşıma gibi akut nedenlerle ortaya çıkmış kanamalar da ekilen saç köklerinin zarar görüp görmediği kontrol edilmelidir.

Nasıl Geçer?
Kanama, kişinin kan pıhtılaşma hızıyla yakından alakalı bir durumdur. Saç ekimi operasyonun sonrası ortaya çıkan kanamaların, yoğun olması ya da uzun sürmesi beklenmez. Gün içerisinde ufak sızıntılar şeklinde ortaya çıkan kanamalar ile ilgili de operasyon sonrası 3-4 gün içerisinde kabuklanarak iyileşmeye başlar.

Kanamanın yoğunluğunun fazla olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza bilgi veriniz.

Kişinin kanama ve kan pıhtılaşma hızı operasyon öncesinde tetkik edilir. Gerekiyorsa doktor kişiye kan sulandırıcı veya kan pıhtılaştırıcı ilaçlar verilerek normal seviyede kalması sağlanmalıdır.

3.Kaşıntı


Nedir?

Saç ekiminin yan etkileri arasında yer alan sorunlardan biri de kaşıntıdır. Kaşıntı, özellikle ilk hafta, ekim yapılan alanda meydana gelen ince batma ve kaşıntı hissidir. Saç ekimi sonrası kaşıntı yaklaşık 20 gün kadar sürebilmektedir. Saç ekimi sonrası kaşıntı problemi, birçok kişide karşılaşılan ve sıklıkla ortaya çıkabilen bir sorundur. Saç ekimi sonrası kaşınan bölgelerin, tırnakla kaldırılmaması ya da  “kaşınmaması” oldukça önemlidir. Yeni ekilen kıl kökleri bu şekilde yerlerinden çıkıp dökülebilir ayrıca kaşıma eylemi enfeksiyona da sebep olabilir.

Neden Olur?
Saç ekimi sonrası kaşıntının temel nedeni, operasyon sonrası ortaya çıkan kabuklanmalar ve yaraların iyileşme sürecidir. Saç ekimi operasyonu esnasında saç köklerinin içine ekilmesi için açılan küçük yuvalar, iyileşirken kaşıntı oluşturabilmektedir.

Saç ekimi sonrası kullanılan yanlış bakım ürünleri ve şampuanlar da kaşıntıyı arttırabilmektedir. Bu anlamda doktorunuzun tavsiyesine uyulması gerekmektedir.

Nasıl Geçer?
Saç ekimi sonrası kaşıntı,  kolay bir şekilde engellenemediği için biraz sinir bozucu olabilmektedir. Hastaların kaşınan bölgeleri kaşımasının yasak olması da bu basit durumu bazen önemli bir noktaya taşıyabilmektedir. Kaşıntı, avuç içi yardımı ile kaşınan bölgeye dokunarak geçirilmeye çalışılmalıdır. Duş almak da kaşıntı sorununun geçici olarak giderilmesine yardımcı olur ancak kaşıntının tamamen geçebilmesi için zaman gerekecektir.

Bunun yanı sıra, saç ekimi operasyonu sonrasında, losyonlama, yıkama ve masaj işlemlerinin zamanında ve doğru yapılması kaşıntının daha kısa sürede bertaraf olmasına sebep olur. Kaşıntı probleminin çok rahatsız edici olduğu durumlarda doktorunuza başvurarak, çeşitli krem, losyon ya da ilaçlardan yardım alabilirsiniz .

4.Kabuklanma

Nedir?
Kabuklanma, saç ekiminin yan etkileri arasında sayılabilecek bir diğer sorundur. Saç ekiminden sonra oluşan kabuklanma, operasyon sonrasında saç köklerinde biriken kanın ve vücut sıvılarının, saç ekimi sonrası 2. ya da 3. gün kurumaya başlayarak kabuk bağlamasıdır. Bu saç diplerinde meydana gelen küçük kabuklanmalar şeklinde kendini gösterir. Kabuklanma saç ekimi sonrası iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır.

Nasıl Geçer?
Saç ekimi sonrası kabuklanma, losyonlama ve yıkama işlemi ile geçer. Saç ekimi sonrası 3. günden sonra yapılan ilk yıkama, kıl köklerindeki kabukların rahatça yumuşaması ve dışarıdan müdahale olmadan kendiliğinden çıkması için losyonlama işlemi gerçekleştirilir. Bol miktarda losyon krem ile yumuşatılan kabuklar, yaklaşık bir hafta içerisinde yapılan yıkamalarla yavaş yavaş dökülecektir.

Kabuklara elinizle ya da tırnağınızla müdahalede bulunmayınız. Kabuklanmaların, kendiliğinden yumuşarayak çıkması oldukça önemlidir.

5.Sivilcelenme

Nedir?
Saç ekimi sonrası ortaya çıkan yan etkilerden biri olan sivilcelenme, yaygın görülen yan etkilerden biridir. Saç ekimi sonrası sivilcelenme, saç ekimi operasyonuna mütaakip aylarda, ekim alanında ya da donör bölgede meydana gelen, sivilceye benzeyen saç diplerinde oluşan küçük deri lezyonlarıdır.

Neden Olur?
Saç ekimi sonrası donör bölgede görülen sivilcelenme, saç köklerinin toplandığı esnada micromotor cihazının çevredeki kökleri derinin altına itmesi sebebiyle oluşan bir durumdur. Ekim bölgesinde görülen sivilcelenmeler ise, daha çok şok dökülme sonrasında ekilen saç köklerinin derinin üzerine çıkmak için yarattığı sivilcelenmelerdir.

Nasıl Geçer?
Saç ekimi sonrası sivilcelenme, 2 haftadan başlayarak 3 aya kadar sürebilmektedir. Bu sebeple hastaların şok dökülme sonrası kafa derisine yapacakları masajı ve yıkamaları ihmal etmemesi önemlidir. Yağlı ve kötü beslenmenin sivilcelenmeyi arttırabileceğini de unutmamalısınız. 

Saç Ekiminin Yaygın Yan Etkileri

1.Kıl kökü İltihabı

Nedir?
Saç ekimi yan etkilerden biri olan kıl kökü iltihabı, folikülit olarak da bilinir. Folikülitler, kıl köklerinde oluşan iltihaplanmalardır. Saç ekimi sonrası 2. aydan itibaren ortaya çıkabilen folikülitler, kıl köklerinin deri üzerine çıkmadan geriye doğru dönerek içeri yönlü uzaması sonucu kökte oluşan iltihaplanmalardır. Kılı çevreleyen, bazen ağrılı hafif şiş içinde irin olabilen küçük şişliklerdir.

Neden Olur?
Kıl kökü iltihabı, kıl köklerine yerleşmiş bir bakteri sebebiyle ortaya çıkabildiği gibi, kılın büyürek derinin üzerine çıkamadan geriye dönerek ters yöne doğru büyümeye çalışması sebebiyle de ortaya çıkabilir. Düzensiz antibiyotik kullanımı, jakuzu, havuz gibi nemli ortamlar özellikle kişinin direncinin düştüğü dönemlerde folikulit oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Nasıl Geçer?
Folikülit sorunu kendiliğinden geçebilen basit bir durum olabileceği gibi bir çok bölgede meydana geldiyse antibiyotik ile tedavi gerektirebilen bir yan etki halini alabilir. Kıl kökü iltihaplanması yaşadığınızı düşünüyorsanız doktorunuzla iletişime geçebilirsiniz.

 

2.Uyuşma ve His Kaybı

Nedir?
Saç ekimi operasyonunun ardından yaklaşık 1 aydan sonra, kafanın herhangi bir bölgesinde meydana gelen, geçici uyuşukluk ve hissizleşmedir. Saç ekimi sonrası uyuşukluk hissiyatı, tek bir noktada olabileceği gibi, farklı farklı bölgelerde ortaya çıkabilmektedir.

Saç ekimi sonrası uyuşukluk uzun sürebildiği için endişe verici olabilmektedir ancak saç ekimi operasyonu sonrası ortaya çıkan bu durum, geçicidir.

Neden Olur?
Uyuşukluk ve his kaybı, saç ekimi operasyonu sırasında kafa derisinin altına enjekte edilen anestezik ilaçlardan kaynaklanmaktadır. Farklı bünyelerde farklı tepkilere sebep olan bu durum, bazen 6 aya kadar çeşitli bölgelerde kendini ara ara gösteren uyuşukluk ya da his kaybına neden olabilir

Nasıl Geçer?
Operasyon sonrası kafa derisinin uyuşukluk ve his kaybına sebep olan anestezik etkileri tamamen atabilmesi kişinin metabolizmasına göre bazen 1 gün içerisinde geçebilirken bazen 6 aya kadar sürebilmektedir.

3.Çevresel Saç Kaybı

Nedir?
Saç ekimi operasyonunda işlem yapılan bölgenin çevresinde ortaya çıkan dökülmelerdir. Daha çok donör bölgede meydana geldiği halde,  ekim alanında da görülebilmektedir.

Neden Olur?
Saç ekiminin yan etkileri arasında bulunan çevresel saç kaybı, saç ekimi yapılan veya saç köklerinin toplandığı sahadaki diğer saç köklerine zarar verilmesi sebebiyle de ortaya çıkabilir.

Nasıl Geçer?
Genellikle belirli bir bölgeyi kapsayan bu durum çoğu zaman geçicidir. Ülkemizde ve dünyada en çok tercih değilen teknik FUE ile yapılan saç ekimlerinde bisturi ve keski uygulanmadığı için bu komplikasyon riski büyük ölçüde ortadan kalkmıştır.

4.Yanlış Yöne Uzayan Saç Kökleri

Nedir?
Saç ekiminin yan etkileri arasında verilebilecek bir diğer sorun ise ekim sonrasında yanlış yöne uzayan saçlardır. Operasyon sonrası yeterli süre geçmesine rağmen, saç köklerinin doğal ve düzgün bir şekilde yerleştirilmemiş olmasından kaynaklı asimetriler, ön saç hattında yamukluklar ya da çim adam görünümü, operasyon esnasında açılan kanalların yön, açı ve yerlerinin yanlış verilmesinden kaynaklı ortaya çıkan, estetik açıdan önemli sorunlara yol açabilen bir problemdir. 

Neden Olur?
Saç ekiminde karşılaşılan bu sorun, saç ekim planlamasının doğru yapılamaması, kanalların doğru açıyla açılmaması ve doğru yerleştirilmemesinden olur. Bu problem daha çok ehil olmayan ellerde yapılan operasyonlarda görülmektedir. 

Nasıl Geçer?
Saç ekimi sonrası istenmeyen asimetrik bir sorun ortaya çıktığında düzeltme işlemi için malesef,  yeniden bir saç ekimi ya da düzeltme ekimi yapılması gerekmektedir. ilk operasyonun üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra, kalan donör alan kontrol edilerek, düzeltme yapılabilecek yeterli sayıda greft olup olmadığına karar verilerek yeni bir planlama ile saç ekimi gerçekleştirilir. Bu ekimde de süreç, ilk saç ekimi ile aynı şekildedir.

 

Saç Ekiminde Nadir Görülen Yan Etkiler

1.Enfeksiyon

Nedir?
Saç ekimi operasyonları nadir görülen bazı riskleri de içerir. Enfeksiyon olasılığı saç ekiminin yan etkileri arasındadır. Saç ekiminde bir risk olarak enfeksiyon, operasyon esnasında  ya da iyileşme sürecinde işlem yapılan alanların, belirli bir nedenle mikrop kaparak, hastalığa yol açabilecek bir şekilde yayılmasıdır.
Saçlı derinin iyi kanlanıyor olmasının enfeksiyon riskini azalttığı belirtilmektedir.

Birçok araştırma da saç ekimi sonrası enfeksiyon oranı  %0,1’in altında verilmektedir. ( plantation. Hair Transplantation. 3rd ed. New York: Marcel Dekker,Inc.; 1995. p. 363-75.)  Saç ekiminde en sık görülen enfeksiyon papülopüstür, seyrek olarak da fungal enfeksiyon olasılığı dikkate alınmalıdır.

Neden Olur?
Saç ekiminin yan etkilerinden biri olan Enfeksiyon her operasyonda bulunan bir risktir ancak günümüzde steril ortam koşulları, alınan önlemler ve iyileşme sürecinde verilen ilaçlar sayesinde bu risk minimum seviyeye çekilmektedir. Enfeksiyonun temel sebebi hijyenik olmayan ortamlardır.

Nasıl Geçer?
Kesme ve dikiş işlemi içeren FUT Yöntemi’nde daha sık görülebilmekte olan riskin ortadan kalkması için dikkat edilmesi gereken 2 nokta vardır:

    • Operasyonun steril dekontamine cerrahi odada gerçekleştirilmesi,
    • Ekibin sterilite kurallarına uyması,
    • Operasyon sonrasında enfeksiyon oluşumunun engellenmesi için, kişiye verilen antibiyotik zamanında ve aksatılmadan kullanılması,
    • Bunların yanı sıra saç ekimi öncesi saçın yıkanmasının da enfeksiyon riskini düşüren etkiler arasındadır.

2.Dermoid Kist

Nedir?
Saç ekimi sonrası hem donör alanda hemde ekim alanında dermoid kist oluşumu gözlenebilmektedir.  Dermoid kist saç ekiminin yan etkileri arasındadır. Saç köklerinde oluşmuş sivilce büyüklüğündeki kalıcı deri kistleri operasyondan birkaç hafta sonra ortaya çıkabilmektedir. Dermoid Kist,  kistik teratomun bir türüdür. Kıl köklerindeki bölgede, kabuksu bir yapıyla kaplı küçük keseciklerdir. Dermoid kistin içerisinde sert ya da yumuşak yapılar olabilir ancak dermoid kist sivilce ile karıştırılmamalıdır, dermoid kistin içerisinde iltihap yoktur.

Neden Olur?
Saç ekimi operasyonu ardından kendini gösterebilen dermoid kist saç ekimi esnasında kanalların fazla derine açılması ve saç köklerinin gereğinden fazla derine ekilmesi sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde, donör alanda toplama işlemi yapılırken, çevresel köklerin derine itilmesi ya da düzeltme ekiminde iki kökün üst üste ekilmesi, saç ekiminin yan etkileri nden dermoid kisti arttırabilmektedir.

Nasıl Geçer?
Dermoid kist oluşumunun engellenebilmesi için, saç köklerinin doğru derinliğe ekilmesi gerekmektedir. Dermoid kist oluştuğu takdirde, bir enfeksiyon oluşumunu engellemek amacıyla kültüre edilmeli ve oluşumun içi açılarak, tüm içeriği boşaltılmalıdır.

3.Nekroz

Nedir?
Nekroz, doku ölümü olarak tanımlanır ve bir travma karşısında bir ya da daha çok dokunun ölmesi sebebiyle deride ortaya çıkan küçük morartılardır. Hem donör alanda hemde alıcı bölgede görülebilen nekroz, oldukça seyrek görülen bir yan etkidir. Çeşitli araştırmalarda bu oranın %1,4 şeklinde olduğu yani  yaklaşık 500 hastadan 3-4 tanesinde görüldüğü belirtilmiştir.

Neden Olur?

Nekroz, saç köklerinin kanlanması ila alakalı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Nekroz, kanama, şeker hastalığı, darbe ve benzeri şekilde alınan travmalar ve lokal anesteziklere bağlı hipoestetik olması sebebiyle gerçekleşebilmektedir. Ayrıca ikinci operasyonun bu riski arttırdığı bilinmektedir.

Saç ekimi operasyonu, hem donör alanda hemde ekim bölgesinde saç köklerinin yerleştirileceği binlerce küçük kesi ile gerçekleştirilir. Açılan yaraların hızla iyileşmesi ve ekilen kıl köklerinin saçlı deri ile birleşmesi kan pıhtılaşma hızına bağlıdır. Hastanın sigara ve alkol kullanımı kan pıhtılaşma hızını önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bu noktada kanamayı en alt seviye de tutmak için deri altına adrenalinli tümasan solüsyon ihtiva edilebilir.

Bu noktada hastanın diyabetik olması da kan akışını etkilediğini için nevroz riskini arttıran etmenlerdendir.
Literatürde önerilen, bu gibi riskleri en aza indirgemek için operasyon öncesi ve sonrası en az 1 ay tütün kullanımının tercih edilmemesidir.

Nasıl Geçer?

Nekroz oluşumundan şüphelenildiği durumlarda, asprin gibi kan dolaşım hızını arttıracak ilaçlar alınması, bölgenin gördüğü hasarı azaltacaktır. Doktor, pansuman ve muayene sonrasında bölgede yaşanan doku ölümünün durumuna göre dikiş gibi primer onarımdan başlayarak doku genişletici tedaviye kadar geniş bir çerçeve tedavi gerektirebilir.

 

4.Pigment Deformasyonu

Nedir? 

Pigment deformasyonu ya da pigment değişimi, saç ekimi sonrası ekim bölgesindeki deride ortaya çıkabilen hafif renk değişiklikleridir. Cildimize rengini veren

Hastalık Geçmişinizi Doktorunuzla Paylaşın

Saç ekiminin yan etkileri oluşmaması için hastaya bazı görevler düşmektedir. Daha öncesinde kalp hastalığı, kanser ya da hepatit gibi önemli bir hastalığı olan hastalarda saç ekimi operasyonları yapılması için, hastalığa dair kişinin kendi doktorunun onay vermesi beklenmektedir. Şeker ve tansiyon hastalarına yapılacak olan saç ekim operasyonları dolayısıyla sağlık durumu normal olan hastalara nazaran bazı dikkat edilmesi gereken noktalar içermektedir. Bu hastalıklara bağlı komplikasyonların gelişmemesi için, operasyon öncesinde bir takım önlemlerin alınması gerekmektedir. Tansiyon ve şeker hastalarında saç ekimi operasyonlarının yapılabilmesi için bu hastalıkların kontrol altına alınmış olması ve yine kişinin kendi doktorundan gerekli onayın verilmiş olması beklenir.

Kullandığınız İlaçları Saç Ekim Doktorunuz Bilmelidir

Saç ekiminin yan etkileri arasında karşılaşılan bir diğer sorun ise hastanın kullandığı ilaçları söylememesidir. Saç ekimi operasyonları öncesinde sürekli olarak kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka saç ekimi doktorunuza bunu belirtmelisiniz. Bunun yanı sıra; hastalarca basit görülen vitamin aspirin ya da ağrı kesici kullanımı da operasyon öncesi mutlaka kesilmeli, içilmesi gerekiyorsa saç ekim doktorundan konu ile ilgili onay alınmalıdır.

Saç ekiminin yan etkileri arasında bulunan bir diğer önlenebilir sebep ise operasyon sonrası hastaların uyarı ve önlemlere uymaması ve dikkatli davranmamasıdır. Operasyon sonrasında size verilecek olan bilgilerin her birinde ciddiyetle uyulması verilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması ve bu konuların ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Saç ekiminin yan etkileri ekim yöntemine göre de değişebilmektedir. Yan etkilerden bazıları da kullanılan saç ekim yöntemine göre ortaya çıkabilmektedir.

0

İlgili Makaleler