Saç Ekiminin Yan Etkileri

0
Saç Ekiminin Yan Etkileri Var mıdır?
Saç Ekiminin Yan Etkileri Var mıdır?

Saç Ekiminin Yan Etkileri Var mı?

Saç ekimi operasyonları estetik amaçlarla yaptırılan mikro cerrahi operasyonlardır. Ve her operasyonda olduğu gibi, saç ekimi operasyonlarında da öncelik kişinin sağlığıdır. Takdir edersiniz ki, en basit operasyonlarda bile bazı komplikasyon riskleri vardır. Saç ekimlerinde yan etkiler ise genellikle FUT tekniği ile yapılan operasyonlarda ortaya çıkmaktadır. Saç ekiminin yan etkileri ve risklerinden bahsetmeden önce, şunları hatırlatmakta fayda var;

Türkiye’de saç ekimi,

 1. Doktor tarafından yapılır,
 2. Sağlık Bakanlığınca onaylanmış sağlık kuruluşlarında yapılmalıdır.

 7 Madde ile Saç Ekiminin Yan Etkileri

 1. Kanama,
 2. Enfeksiyon,
 3. Dermoid Kist,
 4. Çevresel Saç Kaybı,
 5. Ekilen Saç Köklerinin Çıkmaması,
 6. Donör Alanında His Kaybı,
 7. Yanlış Yöne Uzayan Saç Kökleri.

1. Kanama

Saç ekiminin yan etkileri arasında en sık karşılaşılanı, kanamadır. Kişinin kan pıhtılaşma hızına göre ortaya çıkan bu yan etki, operasyon sonrasında kıl köklerinde yoğun kabuklaşmaya sebep olabilmektedir. Saç ekimi sonrası kabuklaşma görülebilmektedir. Kişinin kanama ve kan pıhtılaşma hızı operasyon öncesinde mutlaka tetkik edilmelidir. Gerekiyorsa kişiye kan sulandırıcı veya kan pıhtılaştırıcı ilaçlar verilerek normal seviyede kalması sağlanmalıdır.

 

2. Enfeksiyon

Saç ekiminin yan etkileri arasında enfeksiyon riski vardır. Enfeksiyon her operasyonda bulunan bir risktir. Kesme ve dikiş işlemi içeren FUT Yöntemi’nde daha sık görülebilmekte olan riskin ortadan kalkması için dikkat edilmesi gereken 2 nokta vardır:

 1. Operasyonun steril koşullarda yapılmalıdır,
 2. Operasyon sonrasında enfeksiyon oluşumunun engellenmesi için, kişiye verilen antibiyotik zamanında ve aksatılmadan kullanılmalıdır.

3. Dermoid Kist

Dermoid kist oluşumu nadiren görülen bir durumdur. Saç ekiminin yan etkileri arasında sayılan dermoid kist saç ekimi esnasında kanalların fazla derine açılması ve saç köklerinin gereğinden fazla derine ekilmesi sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Saç köklerinde oluşmuş sivilce büyüklüğündeki kalıcı deri kistleri operasyondan birkaç hafta sonra kendini göstermektedir. Dermoid kist oluşumunun engellenebilmesi için, saç köklerinin doğru derinliğe ekilmesi gerekmektedir.

4. Çevresel Saç Kaybı

Saç ekiminin yan etkileri arasında bulunan çevresel saç kaybı, saç ekimi yapılan veya saç köklerinin toplandığı sahadaki diğer saç köklerine zarar verilmesi sebebiyle de ortaya çıkabilir. Genellikle belirli bir bölgeyi kapsayan bu durum çoğu zaman geçicidir. Ülkemizde ve dünyada en çok tercih değilen teknik FUE ile yapılan saç ekimlerinde bisturi ve keski uygulanmadığı için bu komplikasyon riski büyük ölçüde ortadan kalkmıştır.

***
Saç ekimi yaptıracak kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de, ekilen saçların kalıcı olup olmayacağıdır. Peki, Ekilen Saçlar Dökülür mü?
***

5. Ekilen Saç Köklerinin Çıkmaması

Saç ekimi operasyonu esnasında saç köklerinin zarar görmesi, saç köklerinin sonradan kafaya alınan bir darbe yüzünden zarar görmesi veya saç köklerinin ekilen bölgede yeteri kadar beslenememesi sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Saç ekiminin yan etkileri arasındaki ekilen köklerin çıkmaması sorunu genellikle bölgesel saç köklerinin ya da saç köklerinin bir kısmını etkilemektedir. Yara ve yanık izi kamuflajı için yapılan saç ekimlerinde, ekilen bölgedeki doku kaybı sebebiyle daha sık karşılaşılmaktadır.

***
Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar
***

6. Dönor Sahada His Kaybı

FUE yönteminin kullanılmaya başlanmasıyla ortadan kalkmış olan bu risk, FUT yönteminde karşılaşılabilen bir yan etkidir. Kesi yapılarak deri ile çıkarılan saç köklerinin, gereğinden fazla derine inilerek ya da zedeleyici hareketlerle yapılması sebebiyle ortaya çıkmaktaydı.

7. Yanlış Yöne Uzayan Saç Kökleri

Saç ekiminin yan etkileri arasında verilebilecek bir diğer sorun ise ekim sonrasında yanlış yöne uzayan saçlardır. Saç ekiminde karşılaşılan bu sorun saç ekim planlamasının doğru yapılamaması, kanalların doğru açıyla açılmaması sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Saç köklerinin ekimi ve planlanması esnasında açılacak olan kanallara doğru açılar verilmesi, ön saç çizgisinin dikkate alınması saç köklerinin doğal yapısında uzamasını sağlayacaktır.

Hastalık Geçmişinizi Doktorunuzla Paylaşın

Saç ekiminin yan etkileri oluşmaması için hastaya bazı görevler düşmektedir. Daha öncesinde kalp hastalığı, kanser ya da hepatit gibi önemli bir hastalığı olan hastalarda saç ekimi operasyonları yapılması için, hastalığa dair kişinin kendi doktorunun onay vermesi beklenmektedir. Şeker ve tansiyon hastalarına yapılacak olan saç ekim operasyonları dolayısıyla sağlık durumu normal olan hastalara nazaran bazı dikkat edilmesi gereken noktalar içermektedir. Bu hastalıklara bağlı komplikasyonların gelişmemesi için, operasyon öncesinde bir takım önlemlerin alınması gerekmektedir. Tansiyon ve şeker hastalarında saç ekimi operasyonlarının yapılabilmesi için bu hastalıkların kontrol altına alınmış olması ve yine kişinin kendi doktorundan gerekli onayın verilmiş olması beklenir.

***
Hangi Hastalıklar Saç Ekimine Engeldir? Hangileri Değildir
***

Kullandığınız İlaçları Saç Ekim Doktorunuz Bilmelidir

Saç ekiminin yan etkileri arasında karşılaşılan bir diğer sorun ise hastanın kullandığı ilaçları söylememesidir. Saç ekimi operasyonları öncesinde sürekli olarak kullandığınız bir ilaç varsa mutlaka saç ekimi doktorunuza bunu belirtmelisiniz. Bunun yanı sıra; hastalarca basit görülen vitamin aspirin ya da ağrı kesici kullanımı da operasyon öncesi mutlaka kesilmeli, içilmesi gerekiyorsa saç ekim doktorundan konu ile ilgili onay alınmalıdır.

Saç ekiminin yan etkileri arasında bulunan bir diğer önlenebilir sebep ise operasyon sonrası hastaların uyarı ve önlemlere uymaması ve dikkatli davranmamasıdır. Operasyon sonrasında size verilecek olan bilgilerin her birinde ciddiyetle uyulması verilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması ve bu konuların ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Saç ekiminin yan etkileri ekim yöntemine göre de değişebilmektedir. Yan etkilerden bazıları da kullanılan saç ekim yöntemine göre ortaya çıkabilmektedir.

 

0

İlgili Makaleler