Saç Klonlama Ne Zaman Başlayacak?

0
Saç Klonlama Nedir?
Saç Klonlama Nedir?

Saç Klonlama İşlemi

Saç dökülmesi tedavilerinde ar-ge çalışmalarına konu olan  saç klonlama, günümüzde kellik tedavilerinde heyecan verici bir gelişme olarak birçok insan tarafından merak edilmektedir. 2010 yılından bu yana Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de yapılan çalışmalarla birçok insana umut ışığı olan ve saç çoğaltma olarak da bilinen saç klonlama hakkında merak edilen soruların cevaplarını bu makalede bulabileceksiniz.

Saç Klonlama Nedir?

Saç klonlama terimi; tek bir panç (punch) biyopsi ile kişinin donör bölgesinden alınan kıl kökünün, laboratuvar ortamında kültüre edilmesi ve klonlanması ile gerçekleştirilen bir saç çoğaltma yöntemidir. Saç köklerinin klonlanması sonrasında ise, çoğaltılan saç kökleri halihazırda uygulanmakta olan saç ekimi tekniğiyle, kişinin saçsız bölgesine implante edilerek operasyonun başarıyla tamamlanması amaçlanmaktadır.

Sözcük anlamı itibarıyla “ikizleme” olarak bilinen klonlama, punch yardımıyla bir veya birkaç adet toplanan kıl köklerinin laboratuvar ortamında çoğaltılması, daha doğru ifade etmek gerekirse, üretilmesidir. Şu an deney aşamasında olan ve yapılan araştırmalar neticesinde geleceğin tekniği olarak tanıtılan ve sınırsız sayıda saç kökü üretmenin amaçlandığı saç klonlama prosesi, şu an hiçbir ülkede uygulanmamakla birlikte, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen bilimsel çalışmalarla adını duyurmuştur.

Saç Klonlama Ne Zaman Başlayacak?

Ar-ge çalışmalarına 2010 yılında başlanan saç klonlama, 2019 yılı itibarıyla halen daha deney aşamasında bir işlem olup, önümüzdeki 10 yıl içerisinde hayata geçirilmesi öngörülmektedir. Yapılan ar-ge çalışmaları neticesinde, saç klonlama işleminin avantajları olduğu kadar bir takım dezavantajları yani riskleri de bulunmaktadır.

saç klonlama uygulanıyor mu
Saç klonlama alanındaki araştırmalar devam etmektedir.

Saç Klonlama Tekniğinin Avantajları

 • Bilindiği üzere günümüzde saç ekimi operasyonu için hastanın iki kulak arasındaki donör bölgesinin (ense) yeterli yoğunluğa sahip olması gerekmektedir.  Bu bağlamda;
 • Saç klonlama teknolojisi sayesinde ise tek bir kıl kökünün yeterli olabilecektir. Çünkü yapılan çalışmalar, tek bir kıl kökünün çoğaltılmasını amaçlamaktadır. Yani, donör bölgesi elverişli olmayan adaylar da saç ekimi yaptırabileceklerdir,
 • Saç klonlama tekniğinde tek bir kıl veya birkaç kıl yeterli olabileceği için, kişinin ense bölgesindeki saç kökleri yerli yerinde duracak yani ense bölgesindeki saç kökleri aynı şekilde, aynı yoğunlukta olacaktır,
 • Bilindiği üzere, mevcut saç ekimi operasyonlarında saç kökleri donör bölgeden toplanmakta ve toplanan saç köklerinin olduğu alanlar seyrelmektedir. Saç klonlama ile bunun önüne geçilmesi amaçlanmaktadır,
 • Bunların yanı sıra; donör bölge olan enseye herhangi bir işlem yapılmayacağı için operasyon daha az travmatik geçecek, ayrıca operasyonun süresi de kısalacaktır,
 • Donör bölgede, birkaç günlüğüne de olası herhangi bir skar oluşmayacaktır çünkü o bölgeye müdahale edilmeyecektir,
 • Enfeksiyon oluşma riski azalacaktır,
 • Donör bölgeye dokunulmayacağı için daha az anestezi kullanımı yeterli olacaktır,
 • Yine aynı şekilde, donör bölgeye müdahale edilmeyeceği için operasyon sonrası oluşabilecek ağrı ve/veya his kaybı minimum seviyede olacaktır.

Saç Klonlama Tekniğinin Riskleri

 • Şu ana kadar yapılan deneyler sonrasında anlaşılmıştır ki, hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, insanlara yapılan deneylere oranla başarılı sonuçlar vermiştir.
 • Saç klonlama işleminde dikkat çekilen bir diğer konu ise, klonlanan saç köklerinin çıkış yönleridir ancak doğru uygulanacak yöntemle, saç kökü doğal çıkış yönünde ekildiği takdirde estetik açıdan tatmin edici olması planlanmaktadır.
 • Bununla birlikte, saç klonlama estetiğin yanı sıra; sağlık açısından da şu an için güvenli değildir. Amerikan Yiyecek ve İlaç İdaresi (Food and Drug Administration – FDA) tarafından halen daha güvenli olup olmadığı sorgulanan saç klonlama işleminde, saç kökü hastanın ekim alanına yerleştirildikten sonra tümöre sebep olabileceği ve bunun da büyük bir risk olduğu dile getirilmiştir. Bu riskten ötürü FDA, klonlama işlemine izin vermemektedir.
İlginizi çekebilecek bir diğer konu >>> Kök Hücre Tedavisi

Saç Klonlama Yöntemi ile On Binlerce Kıl Kökü

saç klonlama
Saç klonlama, donör bölgesi zayıf kişiler için bir umut ışığı olabilir.

Bilindiği üzere, saç ekim işleminde enseden alınan greftler, işlem yapılacak alana transfer edilir. Yalnız, bazı kişilerde ense tarafındaki kıllar az ve/veya niteliksiz olabilmektedir. Çok tercih ve tavsiye edilmemekle birlikte, böyle durumlarda göğüs bölgesinden alınan kıl kökleri kafa bölgesindeki saçsız alana nakledilir. Yalnız, kıl kökünün cinsi farklı olabildiği için, estetik açıdan enseden alınan kıl kökü gibi güzel bir sonuç vermeyebilir.

Klonlama yöntemi tam da bu noktada devreye girmektedir. Enseden alınacak güçlü saç köklerinden (yaklaşık 50 – 100 arası), on binlerce kıl kökü laboratuvar ortamında klonlanmak suretiyle, ihtiyaç duyulan bölgeye ekim işlemi gerçekleştirilir.

Hatırlatmakta fayda var, saç klonlama şu an için hiçbir ülkede uygulanmıyor. Son 10 yıldır Amerika Birleşik Devletleri ve başka ülkelerde hakkında araştırma yapılan saçın klonlanması şu an için sadece deneme aşamasında. Dünyanın önde gelen sağlık kuruluşlarının henüz onay vermediği saç klonlama işlemi, önümüzdeki 10 yıl içerisinde hayata geçirilmesi tahmin ediliyor.

Sonuç olarak, saç klonlama 2019 yılı itibarıyla insan sağlığına zarar verebileceği düşüncesiyle izin verilmemektedir. Hakkında yapılan ar – ge çalışmaları devam etmekte olup, haklı olarak bu işlemin insan sağlığına olan etkileri sorgulanmakta ve bu yüzden de saç klonlanması yasaktır. Hayata geçirilmesi durumunda bu alanda önemli yatırımların yapılacağı aşikar olup işlemi yaptırmak isteyenlere ne gibi bir maliyet çıkarılacağı ise doğal olarak henüz belli değildir.

Şu an için deney aşamasında olan saç klonlama işlemi eğer amacına ulaşırsa, saç kaybı yaşayan insanlara umut ışığı olacağı söylenebilir.

Saç Ekimi Öncesi Sonrası Sürecin tamamını Gösteren Fotoğrafları incelediniz mi?
>>>  SAÇ EKİMİ ÖNCESİ SONRASI  <<<

Saç Bankası

Saç klonlama günümüzde deney aşamasında bir yöntem olmakla birlikte, önümüzdeki 10 yıl içerisinde hayata geçirileceği öngörülmektedir. Bu öngörüden yola çıkan İngiltere’nin önde gelen saç ekim cerrahlarından Dr. Bessam Farjo ve ekibi, kelliğe karşı önlemin 25 yaştan önce alınabileceğini belirleyerek İngiltere’de ilk saç bankasını kurmuştur. Buna göre; öncelikle kafa derisinden 100 saç kökü toplanıyor. Toplanan saç kökleri, sıfırın altında 150 derecelik ısıya sahip tüplerde muhafaza ediliyor. Kişide kelleşme ilerlediğinde ise, muhafaza edilen saç köklerinin ihtiyaç duyulan ölçüde klonlanarak, saçsız alanlara nakledilmesi hedeflenmektedir. Böylece kişi, kendinin saç donörü olabilecektir. Saç bankası işleminden faydalanmanın da elbette bir bedeli var; 2500 sterlin (17500 tl). Saç köklerini her yıl saç bankasında tutmak için de 100 sterlinlik (710 tl) sigorta aidatı ödeniyor.

MUTLAKA GÖZ ATIN…Saç Ekiminde En Son Teknolojiler

Klonlama Serüveni

Bununla birlikte birçoğumuzun yakın zamanda tanıklık ettiği önemli bir buluş ise “Klonlama”dır. Kopyalama anlamına gelen klonlama, 1950’li yıllarda farklı alanlarda çalışmalarının yapıldığı bir disiplin olmuş ve tüm dünyaya adını 1996 yılında duyurmuştur.

İskoçya’da gerçekleşen bilimsel çalışmalar sonucu, bilim insanları “Dolly” ismini verdikleri bir koyunu klonlayarak insanlık tarihinde çığır açmışlardı. Tebrikler ve tepkilerin ardı ardına geldiği bu buluş, hiç kuşkusuz farklı alanlara da yayılacaktı. İşte bu yüzden “Klonlama” sözcüğünü duyduğumuzda aklımıza hemen “Dolly” gelir. Elbette Dolly öncesinde bazı canlıların klonlanması yapılmıştı ama Dolly, klonlanan ilk memeli olma özelliğini taşıyordu. Birçok bilimadamını ve insanı heyecanlandırmasının sebebi de buydu. Çünkü, insanlar da memeli canlılar grubundaydı ve bir sonraki adım “İnsan Klonlama” olacaktı.

Bilgi sahibi olun >>> Saç Simülasyonu
saç klonalama
Saç klonlama ve klonlama tarihçesi…
0

İlgili Makaleler