Saç Mezoterapisi İşe Yarıyor mu?

0
saç mezoterapisi saç çıkarır mı?
saç mezoterapisi işe yarıyor mu? Saç mezoterapisi saç çıkarır mı?

Saç Mezoterapisi işe Yarıyor mu?

Saç mezoterapisi işe yarıyor mu? Mezoterapi yaptırmayı düşünen herkes, öncelikle parasının ve zamanının boşa gitmemesi için bu sorunun cevabını araştırmaktadır. Son yıllarda estetik alanında da sıklıkla adını duyar olduğumuz bu uygulama, ticari amaçlarla gereğinden fazla abartılabilmektedir. Çok eski bir geçmişi olan mezoterapinin etkinliğinin anlaşılabilmesi için öncelikle saç mezoterapisi ile ilgili yapılan araştırmalara ve şaşırtıcı sonuçlara birlikte göz atalım…

Günümüzün en çok bilinen medikal estetik uygulamaları arasında yer alan mezoterapi uygulamasının kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Kısa sürede ve kolayca uygulanabilen mezoterapi tekniği, gerek antiagaing uygulamaları gerek bölgesel zayıflama gerekse saç güçlendirme gibi alanlarda kullanılmakta ve hastalar arasında giderek daha fazla talep edilmektedir. Peki, mezoterapi gerçekten bahsedildiği kadar etkili bir yöntem midir? Saç mezoterapisi işe yarıyor mu?

Mezoterapi, en genel tanımıyla derinin orta tabakası olarak bilinen derm tabakasına gerekli aktif maddelerin çok sayıda ve küçük hacimde enjekte edilmesiyle uygulanan bir yöntemdir. İlk olarak 1952 yılında uygulana yöntem, bazı ülkelerde tıbbın resmi bir dalı haline gelmiş ve gelişerek günümüzde de birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Mezoterapi düşünüldüğü gibi, yalnızca plastik cerrahi ve estetik alanında değil, kas-iskelet sistemi hastalıkları, deri hastalıkları ve astım gibi farklı hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Saç Mezoterapisinin uygulama yeri ve şekli ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için
saç mezoterapisi nedir? konulu makalemize de göz atabilirsiniz
 

Mezoterapi İle İlgili Bilimsel Çalışmalar 

saç mezoterapisi saç çıkarır mı
saç mezoterapisi işe yarıyor mu?

Mezoterapinin etkinliği konusunda özellikle kas-eklem sistemine yönelik uygulamalara dair olumlu sonuçlara işaret eden bilimsel araştırmalar olduğu halde,  antiagaing, saç güçlendirme, alopesi gibi özellikle estetik ve güzellik alanında yapılan mezoterapi uygulamaları konusunda daha az sayıda araştırmanın olduğu ve bunların bir kısmının olumlu, bir kısmının ise karşıt sonuçlar içerdiği belirtilmektedir. (*Atabay K, Demir H, Özmen S, Yavuzer R, Mezoterapi – Alternatif Estetik Uygulamalar – Türk Plastik Rekonst Estetik Cerrahi Dergisi – 2005 

Mezoterapi ile ilgili çalışmalar göstermiştir ki, mezoterapi uygulamasının etkinliği, mezoterapi solüsyonlarına ve onların formülüne göre değişiklik göstermektedir. Mezoterapinin etkili olabilmesi için gerekli olan bileşenler üzerinde yeterli sayılabilecek araştırma henüz yapılmamıştır. (saç mezoterapisi işe yarıyor mu?)

Mezoterapinin babası sayılan Fransız doktor Michel Pistor, etkili bir mezoterapi için gerekli olan esasları bir kitapta toplamıştır. Buna göre, solüsyon için gerekli olan ideal içerik konusunda tam bir bilgiye yer verilmese de etkili bir mezoterapinin esaslarıyla ilgili önemli bilgilere yer verilmiştir.

İlginizi çekebilecek bir diğer yazımız⇒ “
Saç Sıklaştırma Yöntemleri
Mezoterapinin Uygulama Esasları

  • Pistor’un ideal mezoterapi tanımına göre, mezoterapi uygulaması ne kadar az miktarda ve fazla sayıda enjeksiyon ile yapılmalıdır.
  • Çok sayıda vuruş ile yapılan mezoterapilerde dermal respektörlerin uyarılma sayısı artacağı için mezoterapinin etkisi de artmaktadır.
  • Etkili bir mezoterapi için “az hacimdeki küçük miktarlı solüsyonlarda, ufak ve sık iğne darbeleriyle, doğru yere yapılması gerekir.
  • Pistor’un orijinal anlatımında, derinin orta tabakasına doğru 4mm derinliği aşmayacak şekilde seri enjeksiyonlarla solüsyon verilmesi gerektiği belirtilmektedir.

Pistor’a göre, mezoterapinin uzun mesafeli ve kısa mesafeli olarak iki ayrı etkisi bulunmaktadır. Bunlardan ilki deride bulunan reseptörlerin uyarılmasıyla ortaya çıkan hücre yenilenmesi, ikinci etki ise solüsyonun genel dolaşıma katılarak yarattığı uzun süreli etkidir. Bu iki etkinin de dengeli bir şekilde işe yarayabilmesi için deri altına verilecek olan solüsyonun nokta nokta minik miktarlarda ve derinin orta tabakasının her noktasına dağılacak şekilde verilmesi uygun görülmüştür. (*Pistor M. What is mesotherapy? Fr. – 1976)

Saç Mezoterapisinin Etkinliği 

Mezoterapinin saçlı deri üzerinde kullanılmaya başlanması özellikle son10-15 yılda oldukça artmıştır.  Saç mezoterapisi “Mezoplasti” veya “mezohair” olarak da adlandırılmaktadır. Mezoterapinin saçlı deride kullanımı konusunda bazı araştırmalar da mevcuttur. Özellikle halk arasında saçkıran olarak bilinen ve bölgesel yoğun saç dökülmelerine sebep olan alopesi ve bazı saç dökülmesi çeşitleri ile ilgili yapılan araştırmalar, saç mezoterapisinin güvenilirliğini ve etkinliğini destekler niteliktedir.(Saç Mezoterapisi işe yarıyor mu?)

Saç mezoterapisi saç çıkarır mı sorusunun en doğru yanıtı için bu konuda yapılmış araştırma sonuçlarına göz atmak olacaktır.

Araştırma:

Moftah N. Tarafından, “kadın tipi saç dökülmesi” yaşayan 126 hasta üzerinde yapılan araştırma sonuçları, dutastterit içeren mezoterapi uygulanan hastaların saç dökülmelerinde azalma ve saç tipinde kalınlaşma tespit edilmiştir.  (Mysore V. – Mesotherapy in Management of Hairloss Is it of Any use. International Journal Of Trichology – 2010)

Saç mezoterapisi ile ilgili yapılan araştırmalarda, deri altına enjekte edilecek olan vitamin ve ilaçların çeşitleri ve formüllerinin mezoterapinin etkili olmasında önemli bir rol oynadığı fark edilmiştir.

Araştırma:

Mezoterapinin saçlı deri üzerinde etkinliği konusunda, androgenetik saç dökülmesi yaşayan 15 erkek ve 5 kadın hasta üzerinde yapılan araştırma da, özel formüle edilmiş bir solüsyon ile yapılan 10 seanslık mezoterapi uygulaması yapılmıştır. İçerisinde minoksidil, bioetin, dekspantenol, bitkisel kompleks ve prokain bulunan formülün beklenildiği kadar etkili olmadığı gözlemlenmiştir. (Journal of the european academy of dermatology & venereology 2013 –  Moftah N, Hamed Y, Elaziz G et al. Mesotherapy using dutasteride) Buna rağmen başka bir araştırma da ise değişik bir formül üzerinde gidilerek farklı oranda, farklı etken maddeler kullanılmıştır. Dr. Abdallah ve arkadaşları tarafından yapılan bu araştırma da, erkek tipi kellik yaşayan 26 hastaya içeriğinde yine farklı oranlarda dutasteride, biotin, pyridoxin ve panthenol gibi etken maddelerle formülize edilmiş mezoterapi uygulaması 11 seans gerçekleştirilmiştir ve androgenetik kellik yaşan hastaların saç dökülmesinde yavaşlama, saç tellerinde kalınlaşma ve güçlenme gözlenmiştir. Saç Mezoterapisi işe yarıyor mu?

Bu araştırmalarda da anlaşılacağı gibi, saç mezoterapisi ile saç dökülmesini durdurmak ve saçlarını güçlendirmek isteyen kişilerin, doğru fomüle edilmiş solüsyonlarla, doktor kontrolünde güvenilir bir ortamda yaptırmaları gerekmektedir. Saç mezoterapisinin etkinliği içeriğine eklenen etken maddeye göre değişmektedir. Aynı zamanda düzenli uygulama da oldukça önemlidir. Tek bir doz aldığınız c vitamininin sizin hastalığınızı nasıl hemen iyileştirmesini beklemiyorsanız, saç mezoterapisi uygulamasında da düzenli uygulamanın gerekli olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Saç Mezoterapisi işe yarıyor mu?

Saç Mezoterapisi saç çıkarır mı?

Saç dökülmesi yaşayan kişilerin en sık sorduğu sorulardan biri de “saç mezoterapisi saç çıkarır mı” sorusudur. Burada önemli olan saç dökülmesinin çeşididir, daha öncede belirttiğimiz gibi, saç dökülmesi kalıcı ve geçici saç dökülmeleri olmak üzere farklı çeşitlere ayrılmaktadır.

Kalıcı saç dökülmesi çeşitlerinde, (Kadın tipi ya da erkek tipi) dökülen saçların yeniden çıkması beklenmez ancak;

  • Mezoterapi ile birlikte varolan saç köklerinin güçlenmesi,
  • Tüyleşmiş ince saç köklerinin kalınlaşması,
  • Saçların daha iyi beslenerek dökülmelerin yavaşlatılması amaçlanmaktadır.

Stres, beslenme sorunları ya da çeşitli hastalıklar sebebiyle ortaya çıkan geçici saç dökülmesi çeşitlerinde ise,

  • Saç köklerinin uyarılarak, yeniden aktif döneme girmesi,
  • Saç dökülmesi sebepleri ortadan kalkana kadar saç dökülmelerinin yavaşlatılması,
  • Tedavi sonrasında saçların daha da güçlenmesini sağlayarak sağlığını yitirmiş saçların iyileşme sürecini hızlandırmak amaçlanmaktadır. (Saç Mezoterapisi işe yarıyor mu?

Sonuç olarak, saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalan kişiler saç mezoterapisinden destek alabilir. Hastane ortamında, doktor tarafından ve doğru etkin. Maddelerle düzenli yapılan mezoterapi, saç köklerini güçlendirebilir, saç tellerini kalınlaştırabilir, saç dökülmesinin yavaşlamasına destek olabilir.

0

İlgili Makaleler