Saç Mezoterapisi Nedir?

0
Saç Mezoterapisi Nedir?
Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç mezoterapisi saç derisine enjekte edilerek uygulanan bir tedavi yöntemidir. Saç dökülmesine karşı saç köklerini besleyerek güçlendiren mezoterapi, içeriği bakımından PRP’den farklıdır. Peki saç mezoterapisi hangi durumlarda ve nasıl uygulanır? Kimler yaptırabilir?

İçeriği nedir? Nasıl Uygulanır?

İçeriğinde vitamin – mineral, oligo-elementler ve ilaç karışımlarını bulunduran mezoterapi saç derisini enjekte edilerek uygulanır. Enjekte yapılırken çapları 2 ile 4 mm arasında değişen iğne uçları kullanılır. Tıbbi bir yöntem olan ve sadece doktorlar tarafından saç ekimi merkezlerinde yapılan saç mezoterapisi sayesinde, enjekte edilen solüsyon, saç derisindeki dokunun canlanmasını sağlar. Saç dökülmesi yaşayan herkeste (kadınlar ve erkekler) rahatlıkla uygulanabilen mezoterapinin kaç seans uygulanacağı, kişinin dökülme ve saç yapısına göre değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte, mezoterapi lokal ve bölgesel olarak da uygulanabilmekte ve küçük dozlarda enjekte edilmektedir.

***

Saç yapısını güçlendiren bir diğer uygulama ise PRP’dir.

Peki,

PRP Nedir? Nasıl Uygulanır?

***

Saç Mezoterapisi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Mezoterapi önce, kişinin saç yapısı analiz edilir. Bu analiz sonrasında saç köklerinde ne derecede yıpranma olduğu ve saç köklerinin dökülme oranı ortaya çıkar. İşte bu sonuçlar mezoterapinin kaç seans uygulanacağını belirleyen faktörlerdir. Mezoterapinin kaç seans uygulanacağını belirleyen bir diğer önemli faktör ise saçın dökülme sebebidir. Mezoterapi seans seans uygulanmakta olan bir tedavi yöntemi olup, bir seansı ortalama 20 dakikada tamamlanmaktadır.

Genellikle doğum sonrası veya kansızlıktan ötürü kaynaklanan saç dökülmelerinde, 1 seans yeterli olmaktadır. Ama eğer kalıcı bir saç dökülmesi mevcutsa, seans sayısı da artmaktadır. Bunun dışındaki saç dökülmesi sebeplerinde ise, yılda 2 – 3 defa saç mezoterapisi tavsiye edilebilir.

Hangi dökülmelerde uygulanabilir?

Bununla birlikte, genetik kökenli saç dökülmelerinde de mezoterapi uygulanabilir. Yalnız, bilindiği üzere genetik kaynaklı saç dökülmelerinde mezoterapi sadece saç dökülmesini yavaşlatabilir. Genetik kaynaklı saç dökülmelerine en etkili çözüm saç ekimidir.

Mezoterapi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Mezoterapi sonrasında kişinin kısa bir süre saçlarını yıkamaması ve ıslatmaması,
  • Herhangi bir ilaç sürmemesi,
  • Ve evde kullanılan saç bakımı ürünlerine ara verilmesi önerilir.

 

0

İlgili Makaleler