Saç Sıklaştırma Yöntemleri

0
Saç Sıklaştırma
Saç sıklaştırma yöntemleriyle saçlarınızın daha dolgun ve gür görünmesini sağlayabilirsiniz.

SAÇ SIKLAŞTIRMA YÖNTEMLERİ

Saç dökülmesi, kısa zamanda saçların seyrelmesine ve estetik olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olur. Saç dökülmesi seviyeniz, “kelleşme” halini almadan önce saç sıklaştırma için uygulanabilecek çeşitli yöntemler vardır. Saç sıklaştırma yöntemleri nelerdir? Nasıl kullanılırlar? Saç sıklaştırma yöntemleri ne işe yararlar?

Çeşit çeşit saç sıklaştırma yöntemi vardır. Kişinin problemine ve saçın özelliklerine göre farklı saç sıklaştırma yöntemleri kullanılabilir.

Bu yöntemler tek tek kullanılabileceği gibi bazı yöntemler birleştirilerek de saçların beslenmesi, güçlenmesi ve sıklaşması sağlanabilir.

Saç Sıklaştırma Yöntemleri Ne İşe Yarar?

Saç Sıklaştırma
Saç sıklaştırma yöntemleri 6 kategoriye ayrılır.

Saç sıklaştırma yöntemlerinin saç kökleri üzerinde olumlu etkileri vardır;

 • Erken dönemlerden başlanarak, düzenli uygulandığında dökülmeyi azaltarak kelleşmeyi geciktirir.
 • Can sıkan açılma ve kellik görüntüsünü yok edilmesine yardımcı olur.
 • Saç tellerini besleyip kalınlaştırarak daha estetik bir görüntü kazanmasına yardımcı olur.
 • İncelerek tüyleşmiş saç kıllarının yeniden gelişmesini sağlar.
 • Saç köklerinin yaşam ömrünü uzatır.
 • Androjen kaynaklı erkek tipi dökülmelerde testosteron etkisini azaltarak saç köklerinin yeniden beslenmeye başlamasını sağlar.
 • Beslenme eksikliğinden kaynaklı dökülmelerde saçların doğal formuna kavuşma süresini hızlandırır.

Saç sıklaştırma yöntemlerinin kişinin psikoloji üzerinde de olumlu etkileri vardır. Her sabah uyandığında saçlarının döküldüğünü görerek mutsuz olan ve canı sıkılan kişi, bu yöntemler sayesinde kendini yeniden iyi hissetmeye başlayacaktır. Saç dökülmesini azaltan veya durdurabilen kişinin özgüveni artar ve sosyal ilişkileri gelişir. Estetik ve doğal görünümlü saçlarına yeniden kavuşan kişi kendini daha mutlu ve iyi hissetmeye başlar.

Öncelikle şunu belirtmekte yarar görüyorum, her saç dökülmesi kişiye özeldir ve saç sıklaştırma yöntemleri de kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Saç dökülme seviyelerine göre uygulanabilecek yöntemler farklıdır ve saç dökülmesi sebeplerine göre de uygulanması gereken etkili olacak yöntemler farklıdır.

Örnek vermek gerekirse sadece stres sebebiyle saç dökülmesi yaşayan kişi ile orta derece genetik erkek tipi dökülmeye sahip kişi için uygulanacak saç sıklaştırma yöntemi aynı değildir.

Saç sıklaştırma yöntemleri ile ilgili bilgi sahibi olunduktan sonra yapılması gereken saç analizi yaptırarak sizin için gerekli olan yönteme doktorunuz ile birlikte karar vermektir. 

Saç Sıklaştırma Yöntemleri Nelerdir?

Saç sıklaştırma yöntemleri 6 temel kategoriye ayrılabilir. Bu yöntemlerin etkisi kişinin saç dökülmesinin seviyesine göre veya saçın özelliklerine göre değişebilmektedir.

1-Saç Bakım Kürleri ve Bakım Ürünleri

Özellikle geçici saç seyrelmesi yaşayan, hafif dereceli mevsimsel ya da dönemsel seyrelmelerden şikayetçi kişiler tarafından kullanıldığında etkilidir.  Saç tellerinin gürleşmesini sağlayarak saçların sık görünmesine sebep olur.

Saç bakım kürleri ve bakım ürünler, yoğun dökülmelerde tek başına asla etkili olamaz. Zayıf, hızlı kopabilen saçlarınız varsa saç bakım kürlerinden yararlanabilirsiniz.Saç bakım kürleri, dış etkenler, şekillendirme işlemleri boya vs gibi durumlar sebebiyle yıpranan saçlarda da oldukça etkilidir.

Saç bakım kürlerinin ve bakım ürünlerinin ancak düzenli ve uzun süreli kullanımda etki ettiğini unutmayın.

MUTLAKA GÖZ ATIN… >>>   Doğal Saç Bakım Kürleri 


2-Çeşitli Besleyici Ve Güçlendirici İlaçlar:

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kulaktan dolma bilgilerle ilaç alınmaması gerektiğidir. Bunun en doğru şekli bir kan testi sonrası gerçekten hangi vitaminlere ihtiyacınız olduğunun anlaşılmasından sonra uygulanır.
Saçlar seyrelmeye ve dökülmeye başladığında her zaman dışarıdan şampuan ve serumlarla onları beslemek yeterli olmaz. Saç kökleri kılcal damarlarla vücudumuz tarafından beslenmektedir. Saçımıza dışarıdan bakım yaptığımız kadar içeriden de beslenmesini sağlamalıyız. Saç yapısına uygun saçın beslenmesini sağlayan ilaç takviyeleri, hafif seviyeli dökülmelerde saçı sıklaştırma adına etkili bir yöntemdir.

 • Besleyici ve güçlendirici ilaçlarınızın doğal olmasına özen gösterin.
 • Bu ilaçları doktorunuza sormadan kullanmayın.
 • Güvenilir markalar tercih edin
 • Düzenli kullanın

Birçok kişi hassas olduğu bir dönemde gaza gelerek böyle ilaçları kullanmaya başlar ve çok kısa sürede unutur ve bırakır. Etkili bir toparlanma için saçlarınızın sürekli olarak düzenli ve dengeli vitamin alması gerektiğini unutmayın.

Saçı güçlendirmek için yediğiniz gıdalarda çok önemlidir ⇒  Saçı Besleyen Gıdalar

3-Saç Sıklaştırma Yöntemi Olarak PRP

Kişinin kendi kanı ile hücre yenilenmesini hızlandıran ve saç köklerine direkt enjekte edilerek saç yapısının hızlı bir şekilde beslenip kendini yenilemesini sağlayan bu yöntem, uygulandıktan 6-8 ay içerisinde etkisini göstermekte ve cansız dökülmek üzere olan saç köklerinin yeniden canlanmasına yardımcı olmaktadır. PRP yöntemi özellikle son yıllarda estetik alanında sıklıkla kullanılmaya başlanan başarılı bir yöntemdir ve doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilmektedir. PRP, kişinin kendi kanındaki trombositlerin sentüfrüj işleminden geçirilerek aktif hale getirilmesi ile elde edilir. Bu işlem kişiden alınan 1 tüp kan ile yaklaşık yarım saat içerisinde tamamlanır. Trombositten zenginleştirilmiş kan hücreleri kişinin saç diplerine enjekte edilerek doğal bir hücre yenilenmesi sağlanır.

Burada önemli olan konu saç seyrekliğinin seviyesidir. Saçları % 40’ın üzerinde seyrelmeye başlamış olan kişilerin PRP’ye ek olarak farklı yöntemlerden destek almaları gerekmektedir.

PRP konusu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için “ PRP nedir? ” konulu makalemizi okuyabilirsiniz

4-Saç Aşısı

Saç aşısının ana maddesi hücre dışı matris ve prp’dir. Çok etkin hücre yenileyici özelliğe sahip olan saç aşısı saç köklerine enjekte edilerek uygulandığında saç dökülmesinin durdurulması ve saçların güçlenmesi açısından oldukça etkilidir.

Saç aşısının temeli,  domuz mesanesinden yapılan hücre dışı matris’tir. Bu maddenin mucizevi hücre yenileme özelliği keşfedildikten sonra devrim olarak nitelendirilmiştir. Hücre dışı matris ilk olarak Amerika’da  yara yanık ve kopan organların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

Saç aşısının tüm hakları bu ürünü bulan firmaya aittir ve saç aşısının orjinalinin şimdilik farklı bir firma tarafından üretilmesi ve kullanılması yasaktır. Türkiye’de bu firmanın orjinal ürünlerini alarak saç aşısını düzgün bir şekilde uygulayan yerler vardır.  Etkili bir sonuç almak için bu ayrıntıya dikkat ediniz. 

Saç aşısı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için ⇒ Saç Aşısı

5-Mezoterapi

Saç sıklaştırma yöntemleri
Saç sıklaştırma yöntemleri

Saçı besleyen bir doping niteliğindeki vitaminler içeren bu yöntemle canlılığının yitirmiş olan saç köklerinin yeniden canlanması ve saç yapısının gürleşmesi sağlanır. Saç mezoterapisinin içerisinde vitaminler, mineraller çeşitli oligo-elementler ve bazı ilaçlar vardır. Bunlar saç için en uygun oranda birleştirilerek saç köklerine enjekte edilir. Yaklaşık yarım saat süren saç mezoterapisi sonrasında kişi günlük aktivitelerine geri dönebilir.

Saç Mezoterapisi ile saçlar seyrelmeye başladığında saç kökleri beslenerek yeniden gürleşmesi sağlanabilir.

Böylelikle saç dökülmesi yavaşlar ve kalınlaşan saç kılları sayesinde saçlar daha sık ve iyi görünür. Özellikle saç dökülmesinin yeni başladığı dönemlerde oldukça etkili olan bu yöntem ilerlemiş kellik seviyesinde pek bir işe yaramamaktadır.

Saç mezoterapisinin uygulanma sıklığı hastaya göre değişiklik göstermektedir.

Saç Mezoterapisi ile ilgili daha fazla ayrıntı burada ⇒  Saç Mezoterapisi

6-Saç Sıklaştırma Yöntemi olarak Saç Ekimi

Saç ekimi de saç sıklaştırma yöntemlerinden biridir. Saç dökülmesi belirli bir aşamaya geldikten sonra diğer saç sıklaştırma yöntemleri tek başına yeterli olmamaya başlar ve saçların sıklaşmasını sağlamak saç ekimi operasyonu yaptırmak gerekir.

Saç sıklaştırmak için yapılan saç ekimi operasyonu günümüzde oldukça konforlu ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.  Saç ekimi operasyonları saç sıklaştırmak için yapıldığında küçük sayıdaki greftlerle operasyon gerçekleştirilir. Saç dökülme seviyesi artmadan önce açılan bölgelerin telafisi için yapılan bu ufak çaplı operasyon sonrasında gerekli görüldüğünde tekrarlanır.

Saç ekimi operasyonları öncesi ve sonrasında diğer saç sıklaştırma yöntemleri kullanılması operasyon başarısını arttırır.

MUTLAKA GÖZ ATIN… Saçlarınızı sıklaştırmak için beslenmenize de dikkat etmelisiniz…
Saçınızı besleyen vitaminleri ve beslenme çeşidini ” saç ekimi sonrası beslenme ” yazımızdan öğrenebilirsiniz.

(DİYETİSYEN TARAFINDAN HAZIRLANMIŞ ÖRNEK BESLENME MENÜSÜ İLE BİRLİKTE)

 

0

İlgili Makaleler