Saçkıran Hastalığı ve Tedavisi

0
saçkıran
saçkıran hakkında merak edilenler

Saçkıran Kabusundan Nasıl Kurtulurum?

Saçkıran… Söylemesi dile kolay ama maalesef adının hakkını fazlasıyla veren ve hayatımıza bir kabus gibi giren bir hastalık. Tıp biliminde alopesi areata olarak adlandırılan saçkıran, çoğunlukla saç olmak üzere vücudun her yerinde görülebilen bir bölgesel dökülme hastalığıdır. Yer yer dökülmenin yaşandığı saçkırana; saçlı deri, kirpik, sakal ve bıyığın yanı sıra; vücudun diğer bölgelerinde de rastlanabilmekte ve yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Peki, saçkıran veya tıp bilimindeki adıyla alopesi areata hangi sebeplerle ortaya çıkar? Hastalığın tedavisi var mıdır?

Saçkıran Nasıl Oluşur?

“Saçkıran hangi sebeplerle ortaya çıkar?” sorusu henüz cevaplanabilmiş değildir. Ama tıp dünyasında, stres kaynaklı bir dökülme olduğu görüşü hakimdir. Herhangi bir belirtisi olmaksızın ortaya çıkabilen saçkıran; genetik, bağışıklık ve sinirsel kaynaklı sebeplerle de ortaya çıkabileceği ileri sürülmektedir.

DİKKAT! Her saç dökülmesi kellikle sonuçlanmayabileceği gibi, her saç dökülmesinin tedavi yöntemi de saç ekimi değildir. 

Birçok hastalığı tetikleyen stresin saç dökülmesini nasıl etkilediğini merak ediyorsanız, aşağıdaki makalemizi okuyabilirsiniz.
Saç Dökülmesinde Stresin Rolü ve Çözüm Önerileri

Yaygın olan düşünce ise şudur. Stres altındaki vücutta, bazı hormonların baskılaması neticesinde, bağışıklık sistemi

Saçkıran
Saç dökülmesi çeşidinizi öğrenmek için saç analizi yaptırabiliriniz

agresifleşir. Sonrasında ise bağışıklık sistemi var olan hücreleri yabancı olarak görür ve savaşır. Bu esnada kıl köklerinin etrafında bulunan “lenfosit” adlı hücreler de “sitokin” isminde bir kimyasal salgılayarak saç dökülmesine sebep olur. Şöyle ki, saçkıranın saçta çıktığını düşünelim. Hastalık esnasında vücudun bağışıklık sistemi, içindeki hücreleri yabancı olarak gördüğü için vücuttan atmak ister. Bilindiği üzere de, hastalığın başında dökülmeler genellikle bir madeni para büyüklüğünde olmaktadır. Bağışıklık sisteminiz, madeni para büyüklüğündeki saçlı bölgeyi dökerek sorunu çözdüğünü düşünmektedir.

Tedavi edilmediği durumlarda sık yinelenen ve hastalığın nasıl bir seyirde ilerleyeceği bilinmediğinden dolayı hastayı zor duruma sokan bu hastalıkta cinsiyet ayrımı yoktur. Kadınlarda ve erkeklerde görülebilen bu hastalık, çoğunlukla genç erişkinlerde görülmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre, alopesi areata hastalığını geçirenlerin yüzde 60’ı, bu hastalığın ilk atağını 20’li yaşlarının altında geçirmişlerdir.

Kimileri saçkıranın bulaşıcı olduğunu düşünürler ama bu yanlıştır. Saçkıran kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. Bununla birlikte, hastalığın beslenme alışkanlıkları ve vitamin eksikliğiyle bir ilgisi bulunmamaktadır. Tıp dünyasında yaygın olan düşünce ise şudur:  Aşırı stres, gerilim, matem veya korkuya bağlı kaza gibi olaylar, bu hastalığı tetikleyen unsurlardandır.

Saçkıran Hastalığında Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Saçkıran hastalığının iyileştirilmesinde farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ama öncelikle şunu belirtmekte fayda var:

“Saçkırana zamanında müdahale edilmezse hastalık ciddi bir hal alarak saçlarınızın tamamının veya çoğunun dökülmesine sebep olabilir. Bu yüzden, saçınızda normalin üzerinde bir dökülme yaşanıyorsa, mutlaka bir doktora giderek muayene olun.”

Alopesi areata çoğunlukla stres kaynaklı oluştuğu göz önünde bulundurulursa, öncelikli saçkıran tedavisi olarak stresten uzak durmak gerekmektedir.

Günümüzde birçok saç ekim merkezi ve hastane farklı tedavi yöntemleri sunmaktadır. Hastalığın seyrine göre kortizon tedavisi de önerilebilmektedir. Dökülmenin yaşandığı bölgeye sulandırılmış kortizonun lokal enjekte edilmesi, saç mezoterapisi veya prokain enjeksiyonları da tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

 

0

İlgili Makaleler

1 yorum

  1. Metehan

    Merhaba…Benim hastalığım önce sakal bölgesinde başladı sonra saç bölgesinden kas kirpik ve tüm vücud bölmesinde dökülmeler oldu.Bir dönem anti-depresan hapları ve kortizonlu iğne uygulaması verdi doktor ama hiç bir değişiklik olması. Lütfen bu hastalıktan nasıl kurtulabilirim bu hastalık benim hayatımı çok büyük etkiliyor lütfen yardımcı olun …