Sakal Ekimi Sonrası Yıkama

0
sakal ekimi sonrası yıkama
Sakal ekimi sonrası yıkama nasıl yapılmalıdır?

Sakal Ekimi Sonrası Yıkama

Sakal ekimi operasyonu sonrasında saç ekiminde olduğu gibi 2-3 gün boyunca ekilen kıl köklerine su değdirilmez ve operasyon sonrası açıkta bırakılan ekim alanı hiçbir şekilde yıkanmaz. Operasyon sonrası 48 saat veya 72 saat içerisinde bir gün belirlenerek sakal ekimi sonrası yıkama gerçekleştirilmelidir.

Sakal ekimi sonrası yıkama genellikle saç ekim merkezilerinde hemşireler tarafından yapılmaktadır ancak bazı hastalar şehir dışından ya da farklı ülkelerden geldikleri için sakal ekimi sonrası ilk yıkamayı kendi imkanlarıyla gerçekleştirmeleri gerekebilir.

Evde en az 3 hafta boyunca yapılması gereken sakal ekimi sonrası yıkama çok dikkatli bir şekilde ve belirtilen kurallara uyarak yapılmalıdır.

Sakal Ekimi Sonrası Yıkama Neden Önemlidir?

 1. Sakal ekimi sonrası yıkama, normal yüz yıkaması gibi değildir, bazı dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalar bilinmeden yapılan yıkamalar kıl köklerinin kaybedilmesine sebep olur.
 2. Sakal ekimi sonrasında ilk 3 gün iyileşme süreci açısından en kritik zamanlamadır. İlk yıkama bu kritik iyileşme sürecinin sonucunda gerçekleştirilir. Kıl köklerinin oyuklarıyla birleşmeye başladığı bu süreçte yapılan bir hata kıl köklerini yerlerinden ayırabilir, bu da kıl köklerinin büyümesini engeller.
 3. İlk 3 gün boyunca kıl köklerinde kabuklanma meydana gelmiştir. Bu kabuklanmalar ilk yıkama ile çıkarılacaktır. İlk yıkamada yapılan hatalar kabukların kıl kökleriyle birlikte çıkmasına sebep olabilir.

***
Sakal ekimi operasyonlarından sonra dikkat etmeniz gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için

Sakal Ekimi Sonrası Dikkat Edilecekler

konulu yazımızı okuyabilirsiniz.
***

Sakal Ekimi Sonrası Yıkama Nasıl Yapılır?

sakal ekimi sonrası yıkama
Sakal ekimi sonrası yıkama işlemini kurallarına uygun olarak yapmalısınız.

Sakal ekimi sonrası yıkama günü olarak 48 saat ile 72 saat arasında bir gün seçilir. Doktor tarafından belirlenecek gün, saç köklerinin iyileşme hızına göre değişiklik göstermektedir. İlk yıkamanın gereğinden erken yapılması kabuklanma süreci tamamlanmadan kıl köklerinin ıslanması anlamına gelirken, geç kalınması ise kabuklanan kıl köklerinin hava almasının engellenmesine sebep olur. Çok özel durumlar olmadığı sürece doktorlar tarafından genellikle tercih edilen, operasyon sonrasındaki 3. günde yıkamanın yapılmasıdır.

Sakal ekimi sonrası yıkama 3 aşamada gerçekleştirilir.

 • Losyonlama
 • Köpükleme
 • Kurulama

1.Losyonlama:

Sakal ekimi sonrası yıkama öncesinde ekim yapılan alan losyonlanır. Doktorunuz tarafından size verilen bir losyon yoksa eczanelerde bulabileceğiniz bepanthen “LOSYON”u kullanabilirsiniz. (Bepanthen “merhem” losyonlama işlemi için uygun değildir.)

Losyon Nasıl Sürülür?

 • Losyon, ekim yapılan alana yumuşak dokunuşlarla sürülür. Losyon cildin üzerini kaplayacak yoğunlukta sürülmelidir. Losyonun ekim alanına sürülme işlemi, nazik ve stabil dokunuşlarla yapılmalıdır.
 • Ovalama ve sürtme gerçekleştirmeyin. Losyon sürme işlemini bolca krem aldığınız elinizi ekim alanına hafifçe dokundurup çekmek şeklinde düşünebilirsiniz.
 • Losyonlama işleminde amaç, bol miktarda sürülecek olan losyonun kıl köklerindeki kabukların üzerini tamamen kaplaması ve kabukların yumuşamasını sağlamaktır.
 • Ekim yapılan tüm alanlar tamamen losyonla kaplandıktan sonra en az 30-40 dakika beklenir. Kabuklanmanın çok olduğu durumlarda bekleme süresi bir miktar uzatılabilir.

Losyon Nasıl Çıkarılır?

 • Losyon çıkartmak için yapılan hatalardan en önemlisi, losyonun fazlalığının bir mendil veya havlu yardımıyla alınmasıdır. Bekleme süresi bittiğinde fazlalığı almayınız, losyonu direkt su ile çıkarınız.
 • Hazırladığınız su ılık ve tazyiksiz olmalıdır.
 • Ilık ve yavaş akan suyu ekim yapılan bölgede yavaş hareketlerle gezdiriniz.
 • Böylelikle losyonun fazlası su ile birlikte nazikçe akıp gidecektir.
 • Bu işlemin olması için acele etmeyiniz, sabırlı davranınız.

2.Köpükleme:

Losyonun durulanmasının ardından köpükleme işlemine geçilir.Buradaki püf nokta şampuanın sürülme şeklidir. Doktorunuzun önerdiği şampuanı ya da yüz yıkama jelini öncelikle elinizin arasında iyice köpürtüp, sakalınıza küçük dokunuşlara sürünüz.

 • Baskı ve sürtme uygulamayınız.
 • Köpükleme esnasında sakalınızı ovuşturmayınız.
 • Köpüğün sakal diplerine ulaştığına emin olduktan sonra ılık ve yavaş akan su ile köpüğü durulayınız. Gerekli görürseniz aynı işlemi nazik bir şekilde tekrarlayabilirsiniz.

3.Kurulama:

Sakal ekimi sonrası kurulama işlemi alışkanlıklarımız gereği sık yanlış yapılan konulardan biridir. Sakal ekimi sonrası kurulama iki şekilde yapılabilir;

 1. Kurutma Makinesi kullanmak
 2. Yumuşak Havlu Kullanmak

Kurutma Makinesi Kullanmak:

Kurutma makinesini 15 cm uzaktan, en düşük seviyede ve düşük sıcaklıkta olacak şekilde sakal bölgenize tutabilirsiniz. Yaklaşık 1 dakika içerisinde yüzünüzdeki fazla suyun kuruduğunu fark edeceksiniz.

 • Kurutma makinesini yakın tutmayın.
 • Kurutma makinesini sağa sola sallayarak kullanmayın.
 • Ekilen sakallarınıza fazla sıcak ya da hızlı hava gelmesini engelleyiniz.

Yumuşak Havlu Kullanmak:

Havlu yerine kağıt  havlu, peçete ya da kağıt mendil kullanmayınız. Kağıt altyapılı ürünler, ıslaklıkla birlikte sakallarınıza yapışabilir, kılları bulundukları yerden çekebilir. Kurulama işlemi için en uygunu yumuşak kumaştan yapılmış kısa dokumalı havlulardır.

 • Havlu ile yüzünüzü ovuşturmayınız.
 • Kurulama işlemini sadece küçük ve hafif dokunuşlarla yapınız.

Sakal ekimi sonrası yıkama işleminin bu şekilde 3 hafta boyunca günde 1 kere yapılması gerekmektedir. 

0

İlgili Makaleler