Sakal Ekimi

0
9 Maddede Sakal Ekimi
Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi

Sakal Ekimi; ailesel faktörler, genetik yapı, kazalar ya da çeşitli hastalıklar sebebiyle yüzünün belirli bölgelerinde sakal çıkmayan ya da eksik çıkan kişilerin, daha düzgün görünen sakallara kavuşmasını sağlamak amacıyla, donör alandan alınan kıl köklerinin, sakal çıkmayan bölgelere nakledilmesidir.

Yaklaşık 2- 3 saat süren sakal ekimi operasyonları, 24 yaşından sonra genel sağlık durumu yerinde olan herkese yapılabilen mikro cerrahi bir operasyondur. Sakal ekimi lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için operasyon esnasında herhangi bir acı hissedilmez.

 • Sakal ekimi yalnızca hastanın kendi kıl kökleriyle gerçekleştirilebilir.
 • Yüz ve ense bölgenizdeki kökler yetersiz ise, vücudun farklı yerleri de donör bölge olarak kullanılabilir.
 • Ekilecek kök sayısına göre yaklaşık 2 – 3 saat süren bir operasyondur.
 • Cilt üzerindeki kanallar 0,6 – 0,7 mm çaplarındaki “micro punch” adı verilen iğnelerle açılır. Bu sayede operasyon izi oluşmaz.
 • Saç ekiminde olduğu gibi, sakal ekimi sonrasında da hastanın hastanede yatmasına gerek olmaz.
 • Operasyon sonrasında küçük kırmızı noktalar oluşabilmektedir. Bu kırmızı noktalar kan pıhtıları olup, ekilen sakal köklerinin beslenebilmesi açısından faydalıdır. Yaklaşık 1 hafta içerisinde tamamen kaybolurlar.
 • İkinci haftadan sonra uzayan sakal, makasla kısaltılabilir.
 • Yine ikinci haftadan sonra şok dökülme denilen olay gerçekleşmektedir. Şok döküle sonrasında ekilen sakalın tamamı 4 – 8 ay arasında çıkar.
 • Operasyondan sonra, köklerin bulunduğu yere tutunabilmesi için, sakal tıraşının 1 ay sonra yapılması tavsiye edilir.

Kimler Sakal Ekimi Yaptırabilir?

Sakal ektirmeye karar veren kişinin öncelikle muayene olması ve sakal dökülmesi yaşıyorsa bunun nedenini öğrenmesi gerekir. Stresten ya da hormonal bir rahatsızlıktan dolayı dökülme yaşanıyorsa, sakal ekiminden önce tedavi yöntemine gidilmelidir çünkü kalıcı bir dökülme ya da seyreklik olmadığı sürece sakal ekimi yapılmamaktadır.

Sakal ekimi yaptıracak kişilerin, genel sağlık durumunun da yerinde olması gerekmektedir. Şeker hastalığı, tansiyon, anemi, hemofili gibi sorunlarda doktor onayı sonrası sakal ektirebiliyorken, Hepatit B, HIV gibi bulaşıcı niteliğe sahip hastalıklarda ekimi operasyonu gerçekleştirilmemektedir.

Sakal oluşumu, kimi erkeklerde ergenlikle birlikte başlarken, kimi erkeklerde sakal oluşumu ileri yaşlarda başlayabilmektedir. Bu sebeple, sakal ektirmek isteyen kişilerin, bir kaç istisna durum haricinde, 24 yaşını geçmiş olması beklenir. Burada önemli olan hastanın, gerçekten o bölgede köselik ya da seyreklik yaşıyor olmasıdır.Erken yaşlarda sakalının çıkmadığını ve çıkmayacağını düşünerek ekim yaptırmak isteyen kişiler, oldukça dikkatli karar vermeli, köselikten emin olmadan sakal ektirmemelidir.

Bunların yanı sıra, sakal ektirmek için donör bölgenin yeterliliği de oldukça önemlidir.  Sakal ekimi operasyonu bir kıl naklidir ve yalnızca hastanın kendi kıl kökleriyle gerçekleştirilebilir. Hiç kılı olmayan kişiler ekim yaptıramaz. Ense bölgesi, yanak üstleri, boyun kılları, göğüs veya sırttaki kıl kökleri sakal ektirme için donör bölge olarak kullanılabilmektedir.

Hangi Durumlarda Sakal Ekimi Yaptırılabilir?

 • Genetik yatkınlık sebebiyle doğuştan köselik,
 • Seyrek sakal problemi,
 • Yanık veya kesik sebebiyle sakal bölgesinde boşluk oluşanlar için,
 • Kalıcı sakal dökülmesi yaşanması durumunda,
 • Sakal şeklini değiştirmek ya da düzeltmek istendiğinde, sakal ekimi operasyonu yaptırılabilir
Yüz bölgesinde uygulanan bir diğer ekim türü de “Bıyık Ekimi”dir. Peki, Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Öncesi Dikkat Edilecek Noktalar

Sakal ekimi öncesi, ekime uygunluğun kontrol edilebilmesi için sakal analizi yapılması tavsiye edilmektedir. Sakal analizinde ekim için kaç kök gerektiği, bu köklerin ekim yerleri belirlenir. Dökülme ya da seyrelmelerin kalıcı olmadığı durumlarda sakal ekimi yapılmayabilir.

 • Sakal analizi öncesinde sakallarınızı kesmeyin, bu doktorun sakallarınızın doğal çıkış şeklini görebilmesi için oldukça önemlidir. Gerekli görüldüğünde ekim merkezinde kesin yapılmaktadır.
 • Sakal ekimi operasyonu yüz bölgesine yapıldığı için oldukça hassas bir operasyondur ve yalnızca doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir.
 • Operasyon gününü seçerken 3-4 gün istirahat edebileceğiniz mümkünse sonrasında da çok fazla dışarıda olmayacağınız bir zamanlama yaratmaya çalışın
 • Operasyonu öncesi, basit bir aspirin ya da vitamin dahi olsa doktorunuza danışmandan ilaç içmeyin.
 • Operasyon günü yakası bol, kolay giyilip çıkarılacak kıyafetler tercih edin.
 • Operasyon öncesinde mümkünse bir kaç gün önce sigarayı bırakmaya ya da oldukça azaltmaya çalışın, kanınızdaki oksijeni tüketen sigara yeni saç kökleriniz için oldukça zararlıdır.
İlginizi Çekebilecek bir diğer makalemiz… Sakal Ektirme Fiyatları Ne Kadardır?

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

 1. Muayene ve sakal ekimi planlaması gerçekleştirilir.
  Sakal ekim için gerekli muayeneyi gerçekleştirdikten sonra ekim planlaması çerçevesinde hangi bölgeye kaç greft ekim yapılacağına ve bu kıl köklerinin toplanacağı donör alana karar verir.
 2. Operasyon öncesi çeşitli tahlil ve tetkikler için hastaya kan testi yapılır.Sakal ekimi operasyonu öncesi hastanın sağlık durumunun kontrol edilebilmesi için kan testi ve çeşitli tetkikler gerçekleştirilir. Hastadan alınan bir tüp kan, laboratuvara gönderilerek çeşitli hastalıklar ile ilgili tetkikler gerçekleştirilir. Bu işlem yaklaşık yarım saat içerisinde hallolabilmektedir.
 3. Lokal anestezi yapılarak kıl köklerinin toplanacağı donör alan uyuşturulur.
  Sakal ekimi operasyonuna geçmeden önce, greftlerin toplanacağı donör bölge anestezik ilaçlar yardımıyla uyuşturulur. Operasyon korkusu ya da iğne korkusu yaşayan kişiler sedasyon uygulamasından yararlanılmaktadır. Lokal anestezinin etki edebilmesi için 15-20 dk beklenmesi gerekmektedir.
 4. Greftler FUE yöntemi sayesinde tek tek toplanır.
  Sakal ekiminde de en yaygın olarak kullanılan yöntem FUE yöntemidir. Fue yönteminde micromotor cihazı yardımıyla gevşetilen greftler, tek tek toplanır ve ekim yapılacak olan bölgeye nakledilmek üzere hazırlanır.
  Bu işlem, toplanacak greft miktarına göre 1-2 saat sürebilmektedir.
 5. Toplanan greftlerin yerleştirilmesi için kanal açma işlemi gerçekleştirilir.
  Greftlerin toplanmasının ardından daha önce belirlenen alana, kıl köklerinin yerleştirilebilmesi için mikro delikler açılır. Bu deliklerin çapı yaklaşık bir kıl kökü kadardır. Kanal açma işleminde, açılan kanalların açısı, derinliği ve yönü kıl köklerinin doğal görünümü için çok önemlidir.
 6. Kıl kökleri açılan yerleştirilerek sakal ekimi gerçekleştirilir.Nakil işlemi için hazır hale getirilen kıl kökleri, cımbız benzeri bir medikal alet ile narince tutularak açılan kanallara tek tek yerleştirilir. Ekim işlemi bu şekilde tamamlanmış olur. Operasyon sonrası ekim yapılan alan bandajlanmaz.

Sakal ekimi için, yüz bölgesinde gereksiz görülen kıl kökleri de kullanılabilmektedir. Elmacık kemiği üzerinde veya çene altında bulunan ve  genelde istenmeyen kıl kökleri de toplanarak seyrek alanlara ekilebilmektedir. Böylece sakal şeklinin daha düzgün şekilde ortaya çıkması sağlanırken, sakal hattı dışında yer alan istenmeyen kıl köklerinden de kurtulunur.

Sakal ekimi, yüz bölgesinin hassasiyeti sebebiyle oldukça dikkatli yapılması gereken bir operasyondur. Operasyonda kullanılacak olan mikromotorun punç uçları ya da ekim yapılması için açılan kanalların gereğinden büyük olması yüz bölgesinde ekim sonrası komplikasyonların oluşmasına sebep olabilmektedir.

Sakal Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Sakal ekimi sonrası iyileşme sürecinin tamamlanması ve sakalların eski doğal formunda çıkmaya başlaması 1 yılı alan bir süreçtir.

Sakal ekimi sonrası ilk 10 günlük süre, açılan kanalların kapanması, yeni ekilen kıl köklerinin adaptesi, kıl köklerinin kabuk bağlaması ve kabukların yıkamalarla dökülmesini takip eder. Bunun hemen arkasından doğal bir süreç olan ekilen sakalların şok dökülme sürecine girerek dökülmeye başlaması gelir. Şok dökülme süreci normal bir süreçtir ve dökülen kıllar kısa bir süre içerisinde daha düzgün bir şekilde yeniden çıkmaya başlar.

Sakal ekiminde şok dökülme kişiden kişiye değişmekle birlikte ekim sonrası 2. hafta ile başlayıp 2. aya kadar sürebilmektedir. Şok dökülme sürecinin hemen ardından kıl kökleri normal seyrinde uzamaya başlar. İlk aylarda daha kırık ya da hafif kıvrık, nispeten doğal durmayan kıl kökleri zaman içerisinde yavaş yavaş güçlenerek ideal formuna kavuşur.

Sakal ekimi sonrası kıl köklerinin hızlıca yeni bölgelerine adapte olması ve düzgün bir forma kavuşması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Sakal Ekiminden Sonra Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir?

0

İlgili Makaleler