Sakal Ekimi

0
9 Maddede Sakal Ekimi
Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir?

Sakal Ekimi; ailesel faktörler, genetik yapı, kazalar ya da çeşitli hastalıklar sebebiyle yüzünün belirli bölgelerinde sakal çıkmayan ya da eksik çıkan kişilerin, daha gür ve doğal görünümlü sakallara kavuşmasını sağlamak amacıyla saç köklerinin yüz bölgesindeki köse alanlara nakledilmesidir.

Bazı insanlarda genetik, bazılarında hastalık, bazılarında ise kaza sebebiyle oluşan sakal kaybı artık kaderimiz değil. Bununla birlikte köselik diye tabir edilen sakalsızlık da bu duruma dahil. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, nasıl ki kellik ortadan kalktıysa, aynı şekilde köselik de ortadan kalktı. Çünkü sakal ektirme, günümüzde birçok insana hayal ettikleri sakala kavuşmalarını sağlıyor. Peki sakal ekimi kimlere yapılabiliyor ve nasıl gerçekleştiriliyor?

Sakal Ekimi Yaptırmaya Uygun muyum?

Sakal ekimine karar veren bir kişinin, öncelikle hangi sebeple sakal kaybı yaşadığı analiz edilir. Çünkü sakal dökülmesi de, saç dökülmesinde olduğu gibi stresten veya hormonsal bozukluklardan kaynaklanabilir. Bunların dışında, kişi bir kaza veya hastalık neticesinde sakallarını kaybetmiş olabilir. Bazı insanlarda ise bu durum genetiktir. Ergenlik döneminden bu yana sakalı hiç çıkmamış olabilir. Tüm bu sebepler araştırıldıktan sonra sakalın ekilip ekilemeyeceğine karar verilir. Peki, kimler sakal ektirebilir?

Sakal ekimi genel olarak her yaş grubuna yapılabilmektedir ancak burada önemli olan ekim yaptırmak isteyen kişinin gerçekten o bölgeden köselik yaşıyor olmasıdır. Erken yaşlarda sakalının çıkmadığını ve çıkmayacağını düşünerek ekim yaptırmak isteyen kişiler oldukça dikkatli karar vermeli, köselikten emin olmadan sakal ektirmemelidir. Bu anlamda en az 24 yaşına kadar beklenmesi gerekmektedir.

Hiç kılı olmayan kişiler ekim yaptıramaz. Sakal ekimi ancak ve ancak kişinin kendi kıl kökleri ile yapılabilen bir operasyondur. Sakal ektirmek isteyen kişilerin sakal köklerini nakledecekleri bir donör alana sahip olmaları gerekmektedir. Genetik olarak hiç saçı sakalı olmayan kişi ekim yaptıramaz.

Saç ekiminde olduğu gibi sakalda da belirli bir yaş sınırı vardır. Asıl önemli olan kişinin dökülme tipi ve seviyesi olmakla birlikte, 24 yaşından büyükler sakal ektirebilir. Şeker, tansiyon ve kalp gibi rahatsızlığı bulunanlar, ilgili hastalıkların doktorlarından onay almak suretiyle sakal ekimi yaptırabilirler.

Yüz bölgesinde uygulanan bir diğer ekim türü de “Bıyık Ekimi”dir. Peki, Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ektirmek isteyen kişi öncelikle muayene edilmelidir. Sakallarının dökülmesine sebep olan geçici bir etken söz konusu ise sakal ekimi yerine tedavi yöntemine gidilmelidir. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra sakal ekimi planlamasına geçirilir.

Saç ekimi doktoru, sakal ekim için gerekli muayeneyi gerçekleştirdikten sonra sakal ekimi planlaması çerçevesinde hangi bölgeye kaç greft ekim yapılacağına ve donör alana karar verir. Saç ekiminde en sağlıklı donör bölgesi enseyken, sakal ekiminde biraz farklılık göstermektedir. Sakal ekimi için yine yüz bölgesinde gereksiz görülen kıl kökleri kullanılabilir. Şöyle ki, eğer hiç sakalınız yoksa ense kökünüzden 3000’e yakın kök toplanabilmektedir. Bunun dışında, yüzünüzdeki, elmacık kemiğinizin üzerindeki veya çene altınızda bulunan genelde istenmeyen kıl kökleri toplanarak seyrek alanlara ekilebilir. Yüzünüzden toplanacak kıl kökleri doğal epilasyon gibi olacağı için bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Hem sakal ektirme, hem de epilasyon! Bu gibi noktalara, ekim öncesi doktor ile birlikte yapılacak olan ekimin planlamasında karar verilir.

Sakal ekiminin planlamasında, diğer bölgeler ile uyum çok önemlidir. Kıl kökleri yönleri ve açılarıyla çevredeki doğal kökler ile bir bütün, bir uyum içerisinde olmalıdır.  Sakal ekiminde de, saç ekiminde olduğu gibi donör bölgesinden FUE Yöntemi ile kökler toplanır ve ekilir. Operasyonun adım adım aşamalarını 9 maddede anlatalım;

Sakal Ekimi 9 Maddede

  1. Yüz ve ense bölgenizdeki kökler yetersiz ise, vücudun farklı yerleri de donör bölge olarak kullanılabilir.
  2. Saç Ekiminde Lokal Anestezi uygulandığı için, operasyon esnasında acı veya ağrı olmaz.
  3. Ekilecek kök sayısına göre yaklaşık 4- 6 saat süren bir operasyondur.
  4. Cilt üzerindeki kanallar 0,6 – 0,7 mm çaplarındaki “micro punch” adı verilen iğnelerle açılır. Bu sayede operasyon izi oluşmaz.
  5. Saç ekiminde olduğu gibi, sakal ekimi sonrasında da hastanın hastanede yatmasına gerek olmaz.
  6. Operasyon sonrasında küçük kırmızı noktalar oluşabilmektedir. Bu kırmızı noktalar kan pıhtıları olup, ekilen sakal köklerinin beslenebilmesi açısından faydalıdır. Yaklaşık 1 hafta içerisinde tamamen kaybolurlar.
  7. İkinci haftadan sonra uzayan sakal, makasla kısaltılabilir.
  8. Yine ikinci haftadan sonra şok dökülme denilen olay gerçekleşmektedir. Şok döküle sonrasında ekilen sakalın tamamı 4 – 8 ay arasında çıkar.
  9. Operasyondan sonra, köklerin bulunduğu yere tutunabilmesi için, sakal tıraşının 1 ay sonra yapılması tavsiye edilir.

Sakal ekimi, yüz bölgesinin hassasiyeti sebebiyle oldukça dikkatli yapılması gereken bir operasyondur. Operasyonda kullanılacak olan mikromotorun punç uçları ya da ekim yapılması için açılan kanalların gereğinden büyük olması yüz bölgesinde sakal ekimi sonrası komplikasyonların oluşmasına sebep olabilmektedir.

 

0

İlgili Makaleler