Seboreik Dermatit ve Saç Ekimi

0
seboreik dermatit
seboreik dermatit hastalarına saç ekimi yapılır mı?

Seboreik Dermatit Nedir?

Seboreik Dermatit, halk arasında “yağlı egzama” olarak bilinen, derinin üst yüzeyinde sarımsı yağlı görünümde skuamların (kepeklenmeye sebep olan lezyonlar) ve döküntülerin bulunduğu egzama benzeri bir çeşit cilt hastalığıdır.  Her yaş aralığında görülebilen bu rahatsızlık beyaz tenli ve cildi yağlı olan kişilerde daha sık rastlanmaktadır. Vücudun birçok farklı bölümünde ve saçlı deride görülebilmektedir. Seboreik Dermatit saç ekimi yaptırmak isteyen insanlarda da görülebilmektedir.

Bu yazımızda bu hastalığın saçlı bölgeyi nasıl etkilediğini ve yağlı egzama yaşayan kişilere saç ekimi yapılıp yapılamayacağı konularına değineceğiz…

Seboreik Dermatit Hakkında Kısa Kısa…

 • Toplumda hemen hemen her yaş grubunda sıklıkla görülebilen, tedavisi mümkün olan ancak tekrar edebilme özelliğine sahip bir cilt hastalığıdır.
 • Vücudun hemen hemen her bölgesinde görülebilen seboreik dermatit, sıklıkla kulak arkasında, saçlı deride, göğüs ortasında , kasıklarda ya da göbek altında görülmektedir,
 • Cildi yağlı olan kişilerde daha sık görülür,
 • Akne ve sedef hastalığı ile birlikte görülme olasılığı fazladır,
 • Hastalık kolaylıkla tedavi edilebilir ve kontrol altına alınabilir ancak tekrar etme olasılığı yüksektir,
 • Mantar türü mikroorganizmaların seboreik dermatiti tetiklediği düşünülmektedir,
 • Kendiliğinden iyileşebilme özelliğine sahiptir ancak böyle bir durumda kısa zamanda nüksetmesi mümkündür,
 • Dermotolog kontrolünde çeşitli krem ve ilaçlarla kolaylıkla tedavi edilebilmektedir,
 • Bağışıklık sisteminin düşmesi hastalığın tekrar etmesini tetikleyebilir.

Saç dökülmesi, yağlanma, kepeklenme ve seboreik dermatit gibi hastalıklar yaşayanlar, saç analizi yaptırarak hastalıklarını teşhis ettirebilir, tedavi aşamasına geçebilirler.

Ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyenler için ⇒  Saç Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?


Seboreik Dermatit Hastaları Saç Ekimi Yaptırabilir mi?

Seboreik dermatitin, saç ekimi yapılmasına engel bir hastalık olmadığı bilinmektedir. Yalnız, saç ekiminin iyi sonuç verebilmesi ve saçların sağlıklı bir şekilde çıkabilmesi için hastalığın tedavi edildiği ya da kontrol altına alındığı dönemler tercih edilmelidir.

“Seboreik Dermatit tedavi edilip, kontrol altına alınmadan saç ekimi yaptırılmamalıdır.”

Bunun sebeplerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Seboreik Dermatitin yanı sıra; egzama gibi deri hastalıkları bazı durumlarda saç köklerini olumsuz etkileyebilmektedir. Saç ekiminin, en yalın haliyle saç köklerinin kelleşme görülen bölgelere nakledilmesi işlemi olduğu düşünüldüğünde, sağlıksız saç köklerinin nakledilmesi saç ekimi başarısını direkt olarak etkilemektedir.
 • Seboreik dermatitin tedavisinde uygulanan kortizonlu ilaçlar yaraların iyileşmesini engelleyen bir yan etkiye sebep olduğu için tedavi sürecinde saç ekimi operasyonu yapılması uygun olmaz.
 • Saç dökülmesinin temel  sebebi seboreik dermatit ve benzeri deri hastalıkları ise, saç ekimi operasyonu yapılsa dahi, sağlıksız deride ekilen saç kökleri barınamaz ve saç ekimi operasyonu başarısız sonuçlanabilir.

Seboreik Dermatit Olan Kişiler Ne Zaman Saç Ekimi Yaptırmalıdır?

Seboreik dermatit;

Seboreik Dermatitte Saç Ekimi
Seboreik Dermatit Saç Ekimi yapılır mı?

Kolaylıkla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığa sahip olan kişi, saç ekimi yaptırmak istiyorsa, öncelikle bu hastalığını tedavi ettirmeli ve kontrol altına almalıdır.

Her zaman saçlı bölgeleri etkilemez. Böyle durumlarda saç ekimi için uygun olup olmadığınızı öğrenmek için doktorunuza başvurabilirsiniz. Tedavinizin tamamlandığında, gönül rahatlığı ile saç ekimi operasyonu yaptırabilirsiniz.

Bazen kortizon içeren ilaçlarla tedavi edilmektedir. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin, kortizon etkilerinin vücuttan çıkmasını beklemeli ve sonrasında kendi doktorundan onay alarak saç ekimi operasyonuna karar vermelidir.

Geçmişte bu hastalığı yaşamış olan kişilerin, bu durumu saç ekimi doktoruna belirtmesi gerekmektedir.

Tedavi sonrası saç ekimi yaptıran kişiler bu hastalığın nüksetme ihtimali olduğunu unutmamalıdır. Böyle durumlarda ekim sonrası yıkamalar, seboreik dermatiti önleyici şampuanlarla yapılabilir. Böylece, saç ekimi sonrası süreçte hastalığın ekim yapılan bölgede nüksetmesini engellenir ve yeni ekilen saç köklerinin sağlıklı bir şekilde bölgeye tutunmaları sağlanır.

Seboreik Dermatit tedavi edilip, kontrol altına alınmadan saç ekimi yaptırılmamalıdır.”

Saç ekimi yaptırmayı düşünenler için tüm detaylarıyla ⇒ Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

 

0

Was this article helpful?

Related Articles

Leave A Comment?