Seyrek Saç Problemi

0
Seyrek Saç
Seyrek Saç Problemi Yaşayan Kişiler için Çözüm Önerileri

Saç dökülmesinin ardından yaşanan seyrek saç problemi, birçok kişinin yaşadığı can sıkıcı bir sorundur. Saçı seyrelmeye başlayan kişi, her sabah aynaya baktığında saçlarındaki açıklıkları görür. Güne mutsuz başlanmasına sebep olan bu sorun belirli bir süre sonra hayatın her saatine yayılarak kişinin psikolojisini olumsuz etkileyemeye başlar.

30’lu yaşlarına gelmiş bir insanda ortalama saç miktarı özel cihazlar ölçülmektedir ve cm² başına düşen saç miktarı 200-300 arasındadır. Seyrek saç problemi yaşayan kişilerde bu sayı, çıplak gözle sayılabilecek kadar aşağılara düşebilmektedir.

Seyrek saç problemi aslında kişiyi yavaş yavaş kemiren basit görünmesine rağmen sinsi bir sorundur.

Seyrek Saçın Olumsuz Etkileri

  • Saçların zayıf ve seyrek olması kişinin sağlıklı ve zinde görüntüsünün önüne geçmektedir.
  • Seyrelmiş saçlar kişinin daha yaşlı görünmesine sebep olmaktadır.
  • Saçların seyrek olması özgürce şekillendirme yapılabilmesini engeller.
  • Kişinin her geçen gün dökülen saçları mutsuzluk sebebi olabilir.
  • Estetik görüntüyü engelleyen seyrek saç, kişinin özel hayatını da olumsuz yönde etkiler.

Seyrek Saç Probleminin Nedenleri Nelerdir?

Neden sizin saçlarınız da diğerleri gibi gür ve sağlıklı durmuyor? Bu sorunun iki cevabı olabilir. Ya genetik yapınız gereği saç telleriniz ince, saç kökleriniz seyrektir ya da bir başka sebeple yaşadığınız saç dökülmesi saçlarınızı seyrekleştiriyordur.

Seyrek saç problemi ortaya çıkış şekillerine göre 2’ye ayrılır.

  1. Genetik sebebiyle doğuştan seyrek saçlar
  2. Saç dökülmesi sorunu nedeniyle seyrekleşen saçlar

Saç seyrekliği kalıcı ya da geçici olabilir. Saç seyrekliği çeşitli saç sıklaştırma yöntemleri sayesinde ortadan azaltılabilmektedir.

1. Genetik Sebebiyle Doğuştan Seyrek Saç

Ailesel yatkınlık sebebiyle doğuştan itibaren saç yapısı seyrek olabilmektedir. Doğuştan seyrek saç yapısına sahip olmak kişileri psikolojik olarak olumsuz etkileyen bir durumdur.

Genetik sebeplerle doğuştan seyrek saç ların tedavisi çok daha uzun ve sabır isteyen bir süreçtir. Saç sıklaştırma yöntemlerinin başarılı olup olmayacağı yapılacak saç muayenesinden sonra ortaya çıkar. Düzenli kullanılan saç köklerini güçlendirici uygulamalar, saçların daha sık ve iyi görünmesine yardımcı olabilir. Doğuştan seyrek saç problemine sahip kişilerin saç sıklaştırma yöntemleri için erken dönemde doktora başvurması gerekmektedir.

Saç köklerini besleyici ve güçlendirici bir uygulama olan “Saç Aşısı” ve “Saç Mezoterapisi” hakkında ayrıntılı bilgi almak için makalelerimizi okuyabilirsiniz.

Genetik kaynaklı ve doğuştan seyrek saç sorununun avantajlı yönü, sonradan olan seyrelmelerin aksine ilerleme ihtimalinin çok az ve yavaş olmasıdır.

Doğuştan seyrek saçlı kişi, yeni saç dökülmesi sorunu yaşamıyorsa, saçları yaşlılık sürecine kadar aynı şekilde kalır daha da seyrekleşmez.

2. Saç Dökülmesi Sorunun Nedeniyle Seyrekleşen Saçlar

Saç dökülmesi sorunu zamanla saçların seyrelmesine ve dökülmesine sebep olur. Önce seyrelen saçlar daha sonrasında zaman içerisinde iyice açılarak kelleşir.

Seyrek saç probleminini tedavisine erken dönemde başlanması gerekmektedir.

Saçların seyrelmesinin sebebi kalıcı veya geçici olabilir. Saç dökülmesi sebeplerini bilmeniz seyrelmenin sebebini anlamanıza yardımı olacaktır.  Saç dökülmesi sorunu ortadan kalkmadığı sürece seyrelme devam eder.

Kalıcı bir saç dökülmesi çeşidine sahipseniz, seyrek saç sorununuz üstesinden gelmek için gündelik çözümler yerine daha kalıcı bir çözüme ihtiyacınız olacaktır.

Saç dökülmesi çeşitlerinden biri olan kalıcı dökülmeler için en uygun çözüm saç ekimidir.

Seyrek Saçlara Saç Ekimi Yapılabilir Mi?

Maalesef bu sorunun buradan verilebilecek net bir yanıtı yoktur. Saç ekimi teorik olarak donör bölgede saçı olan herkese yapılabilir ancak burada önemli olan beklentileri karşılayıp karşılamayacağıdır.

Saç seyrelmesi kafanın tüm bölgelerinden eşit miktarda yaşanıyorsa ve donör bölge de saç yoğunluğu az ise seyrek saçlara yapılan saç ekimi çok başarılı sonuçlar vermeyebilir. Buna karar verecek olan kişi doktorunuzdur.

SONUÇ OLARAK; seyrek saç problemi yaşıyorsanız, saç ekimi yaptırıp yaptıramayacağınız öğrenmek için bir saç ekim doktorunda muayene olmanız gerekmektedir.

Seyrek saç problemi kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkiler
0

İlgili Makaleler