Seyrek Saç Problemi

0
Seyrek Saç
Seyrek Saç Problemi Yaşayan Kişiler için Çözüm Önerileri

Seyrek saç, hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir sorundur. Doğuştan gelen seyrek saç yapısının yanı sıra sonradan da çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir. Saçların seyrelmesi, saçların dökülmesi ya da saç tellerinin incelerek güçsüzleşmesi şeklinde gerçekleşebilir.  Saç köklerinin yeteri kadar beslenememesi sonucu saç tellerinin  zamanla incelmeye başlaması saç seyrekliğine sebep olur. Bunun yanı sıra genetik faktörler, stres, bazı hastalıklar, ya da hormonal değişimler de saçların seyrelmesine sebep olabilir. Seyrek saç, tedavisi yapılabilen bir sorundur ve burada önemli olan saçların neden seyrekleştiğidir.

30’lu yaşlarına gelmiş bir insanda ortalama saç miktarı özel cihazlar ölçülmektedir ve cm² başına düşen saç miktarı 200-300 arasındadır. Seyrek saç problemi yaşayan kişilerde bu sayı, çıplak gözle sayılabilecek kadar aşağılara düşebilmektedir.

Saçların seyrekleşmesi aslında kişiyi yavaş yavaş kemiren basit görünmesine rağmen sinsi bir sorundur. Özellikle bu konuda hassas olan kişiler için seyrek saç sorunu tedavi edilmezse psikolojik olarak da insanı etkilemeye başlayabilir.

Seyrelmiş Saçın Olumsuz Etkileri

  • Saçların zayıf ve seyrek olması kişinin sağlıklı ve zinde görüntüsünün önüne geçmektedir.
  • Seyrelmiş saçlar kişinin daha yaşlı görünmesine sebep olmaktadır.
  • Saçların seyrek olması özgürce şekillendirme yapılabilmesini engeller.
  • Kişinin her geçen gün dökülen saçları mutsuzluk sebebi olabilir.
  • Estetik görüntüyü engelleyen seyrek saç, kişinin özel hayatını da olumsuz yönde etkiler.

NedenleriNeden sizin saçlarınız da diğerleri gibi gür ve sağlıklı durmuyor? Bu sorunun iki cevabı olabilir. Ya genetik yapınız gereği saç telleriniz ince, saç kökleriniz seyrektir ya da bir başka sebeple yaşadığınız saç dökülmesi saçlarınızı seyrekleştiriyordur.

Saç seyrekliği doğuştan ya da sonradan ortaya çıkabilir, kalıcı ya da geçici olabilir. Saç seyrekliği çeşitli saç sıklaştırma teknikleri sayesinde azaltılabilmektedir.

Saçların seyrekleşmesinin iki temel nedeni vardır;

  1. Genetik Yapı Nedeniyle Doğuştan Seyrek Saç
  2. Saç Dökülmesi Nedeniyle Sonradan Seyrekleşen Saç

1. Genetik Yapı Nedeniyle Doğuştan Seyrek Saç

Ailesel yatkınlık sebebiyle doğuştan itibaren saç yapısı seyrek olabilmektedir. Doğuştan seyrek saç yapısına sahip olmak kişileri psikolojik olarak olumsuz etkileyen bir durumdur.

Genetik sebeplerle doğuştan seyrek saçların tedavisi çok daha uzun ve sabır isteyen bir süreçtir. Saç sıklaştırma yöntemlerinin başarılı olup olmayacağı yapılacak saç muayenesinden sonra ortaya çıkar. Düzenli kullanılan saç köklerini güçlendirici uygulamalar, saçların daha sık ve iyi görünmesine yardımcı olabilir. Doğuştan seyrek saç problemine sahip kişilerin saç sıklaştırma yöntemleri için erken dönemde doktora başvurması gerekmektedir.

Genetik kaynaklı ve doğuştan seyrek saç sorununun avantajlı yönü, sonradan olan seyrelmelerin aksine ilerleme ihtimalinin çok az ve yavaş olmasıdır.

Doğuştan seyrek saçlı kişi, yeni saç dökülmesi sorunu yaşamıyorsa, saçları yaşlılık sürecine kadar aynı şekilde kalır daha da seyrekleşmez.

Saç köklerini besleyici ve güçlendirici bir uygulama olan “Saç Aşısı” ve “Saç Mezoterapisi” hakkında ayrıntılı bilgi almak için makalelerimizi okuyabilirsiniz.

2. Saç Dökülmesi Nedeniyle Sonradan Seyrekleşen Saçlar

Seyrek saç probleminini tedavisine erken dönemde başlanması gerekmektedir.

Saç dökülmesi sorunu zamanla saç seyrelmesi ve dökülmesine sebep olur. Önce seyrelen saçlar daha sonrasında zaman içerisinde iyice açılarak kelleşir.

Saçların seyrelmesinin sebebi kalıcı veya geçici olabilir. Saç dökülmesi sebeplerini bilmeniz seyrelmenin sebebini anlamanıza yardımı olacaktır.  Saç dökülmesi sorunu ortadan kalkmadığı sürece seyrelme devam eder.

Kalıcı bir saç dökülmesi çeşidine sahipseniz,

seyrek saç sorununuz üstesinden gelmek için gündelik çözümler yerine daha kalıcı bir çözüme ihtiyacınız olacaktır.

Saç dökülmesi çeşitlerinden biri olan kalıcı dökülmeler için en uygun çözüm saç ekimidir.

Seyrek Saç Tedavisi


Saç seyrekliğine çözüm için öncelikle saç seyrelmesinin tam nedeninin araştırılması gerekmektedir. Seyrek saç tedavisi ancak sebepler anlaşıldıktan sonra gerçekleştirilebilir. Genetik yapı sebebiyle doğuştan seyrek saç sorunlarında, saç köklerinin beslenmesi ve güçlenmesi için uzun süreli düzenli tedavilerle sonuç alınabilirken, saç dökülmesi nedeniyle sonradan seyrekleşen saçlarda saç dökülmesinin nedenlerinin araştırılması,  varsa altında yatan sebeplerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Örneğin kişinin saç dökülmesi nedenleri arasında hormonal veya metabolik bir rahatsızlık varsa seyrek saç tedavisi için öncelikle bu sorunun tedavi edilmesi ya da ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Bu durumdan da anlaşılacağı üzere, seyrek saç tedavisi kişiye özeldir. Doktor muayenesi ve gerekli testler yapıldıktan sonra hangi tedavinin daha başarılı bir sonuç verebileceğine karar verilerek tedaviye geçilir.

Seyrek saç tedavisi için ne kadar erken ve ne kadar düzenli bir sistem izlenirse tedavi okadar başarılı sonuç verecektir.

Seyrek saç probleminin tedavisi için şu yöntemler kullanılmaktadır;

Medikal İlaçlar:

Saç seyrelmesinin nedeni anlaşıldıktan sonra duruma göre doktor tarafından medikal ilaçlarla tedavi önerilebilmektedir. İlaçla tedavi saç köklerinin beslenmesine yönelik olabileceği gibi, dökülmenin çeşidine göre DHT hormonunun baskılanmasına yönelik şekilde de gerçekleştirilebilir. Seyrek saç tedavisinde kullanılan medikal ilaçlara, doktor muayenesi ve çeşitli kan testlerinin sonrasında karar verilir.

Medikal Estetik Uygulamaları:

Seyrelen saçları gürleştiren bir diğer yöntem de, medikal estetik uygulamalarıdır. Saç aşısı, saç mezoterapisi ve prp gibi medikal estetik uygulamaları ile saç köklerinin beslenmesi ya da hücre yenilenmesi üzerine gidilerek, saç tellerinin daha gür çıkmasına olanak sağlanmış olur. Medikal estetik uygulamaları, daha sağlıklı ve gür saçlar için uygulanabilen yöntemlerdir ancak saç seyrelmesinin varsa diğer sebepleri ortadan kalkmadan tek başına yeterli olmayabilirler.

Saç Aşısı: Acell adı verilen domuz mesanesinden yapılan güçlü ve etkili hücre yenileyici yöntemdir ancak saç aşısı olarak birçok yerde geçse de orjinal uygulaması kolay bulunmamaktadır.

Saç Mezoterapisi: Saçların beslenmesi için özel olarak hazırlanan bir vitamin serisinin, saç köklerine direkt olarak enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir.

PRP: Kişinin kendi kan hücrelerinden üretilen bir hücre yenileme sistemidir. Kanda bulunan hücre yenileyici trombositler aktif hale getirilerek saç köklerine enjekte edilir, böylece saç köklerinin kendi kendisini yenilemesi beklenir. Prp tek seanslık bir işlem değildir ve prp’nin işe yarayabilmesi için kaliteli prp kitlerinin kullanılması gerekmektedir.

Seyrek Saçlara Saç Ekimi


Seyrek saçlara saç ekimi yapılabiliyor olsa da buna kesin bir cevap verilebilmesi için saç analizi gerekmektedir. Saç ekimi teorik olarak genel sağlık durumu yerinde olan ve  donör bölgede yeterli saçı bulunan herkese yapılabilir ancak burada önemli olan beklentileri karşılayıp karşılamayacağıdır.

Saç seyrelmesi kafanın tüm bölgelerinden eşit miktarda yaşanıyorsa (Difüz dökülme) veya donör bölge de saç yoğunluğu az ise seyrek saçlara yapılan saç ekimi çok başarılı sonuçlar vermeyebilir. Buna karar verecek olan kişi doktorunuzdur.

SONUÇ OLARAK; seyrek saç problemi yaşıyorsanız, saç ekimi yaptırıp yaptıramayacağınız öğrenmek için bir saç ekim doktorunda muayene olmanız gerekmektedir.

Seyrek saç problemi kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkiler
0

İlgili Makaleler