Sigara Saç Ekimi İçin Neden Zararlıdır?

0

Sigara Saç Ekimi İçin Neden Zararlıdır?

Sigara saç ekimi sonrası en az 3 gün içilmemelidir.
Sigara, saç ekimi sonrası kullanılmamalıdır.

Günümüzde sigara kullanımının zararları, bu kötü bağımlılığa sahip olan herkes tarafından bilinmektedir. Düşünün ki, her 10 saniyede 1 kişi sigaraya bağlı hastalıklar sebebiyle ölmektedir.  Ölümcül etkilerinin yanı sıra sigara, vücudumuzun tüm parçalarına ayrı ayrı zarar verebilmektedir.  Bunlardan biri de saçlarımızdır. Tüm organlara zarar veren sigara saç içinde oldukça yıkıcı etkilere sahiptir.

Hemen ve net bir şekilde söylemek gerekiyor ki; yeni ekilen saç köklerinizin hepsinin çıkmasını istiyorsanız saç ekimi öncesi ve sonrasında sigaradan uzak durmalısınız.

***
Sitemize kullanıcılar tarafından gönderilmiş olan öncesi sonrası fotoğraflarını görmek için “ Kullanıcıların Gönderdiği Öncesi Sonrası Fotoğraflar ” bölümünü ziyaret edebilirsiniz.
***

Peki, sigara saç ekimi için neden bu kadar zararlıdır?

Diğer tüm organlarda olduğu gibi sigara saç içinde oldukça zararlıdır. Sigaranın saç ekimi için zararları iki şekilde değerlendirilebilir;

 1. Operasyonun Sorunsuz Geçmesi Açısından Zararlıdır. (saç ekimi sigara)
 2. Saç Köklerinin Tutabilmesi Açısından Zararlıdır. (saç ekimi sigara)

1. Sigara Saç Ekimi Operasyonun Sorunsuz Geçmesi Açısından Zararlıdır.

 • Cerrahi Operasyonlarda Sigara Büyük Risk Yaratır. Saç ekimi cerrahi bir operasyondur ve büyük, küçük tüm  cerrahi operasyonlarda ve ameliyatlarda sigara kullanımı ekstra tehlikelere yol açabilir.
 • Kan basıncını yükselten sigara, operasyon için risk teşkil eder.
 • Sigara içilmesi kanın pıhtılaşma hızını etkilemektedir. Kan pıhtılaşma hızındaki değişiklikler az ya da çok kanama gerçekleşen bütün operasyonlar için tehlikelidir.
 • Kanın beyne giden oksijen miktarını azaltması,  anestezi etkileri üzerinde değişkenlik yaratmaktadır. Sigara kullanımı genel anestezi büyük tehlike olduğu gibi, saç ekimi gibi lokal anestezi ya da sedasyon ile yapılan operasyonlarda anestezinin tutmasını zorlaştıran bir etkiye sahiptir.

2. Sigara Saç ekimi sonrası Saç Köklerinin Tutabilmesi Açısından Zararlıdır.

 • Sigara saç için oldukça zararlıdır.Sigara kullanımı kan dolaşım hızını yavaşlatır. Bu da yeni ekilen saç köklerinin beslenmesini engeller.
 • Sigara saç köklerini besleyen kılcal damarları daraltarak, saç köklerinin gelişmesini engeller.
 • Sigara kullanımı pıhtılaşma hızını gereğinden fazla arttırdığı için saç ekim operasyonu sonrası saç köklerindeki kabuklaşma miktarını arttırmaktadır.
 • Sigara kandaki oksijen miktarını da azaltmaktadır. Bu durum saç tellerinin yapısını olumsuz yönde etkiler.
 • Hücre yenilenme hızını düşüren sigara kullanımı, saç ekimi operasyonu sonrasında iyileşme sürecini uzatmaktadır.

Saç Ekimi Operasyonu Yaptıracakların Sigara Kullanımı

Biliyorsunuz ki, sigara tüm vücudunuz için zararlıdır ve sigaranın bir an önce bırakılması gerekmektedir ancak siz sigara bırakmak için uygun bir dönemde olduğunuzu düşünmüyor olabilir ve yine de saç ekimi yaptırmayı düşünüyor olabilirsiniz, en azından kendi sağlığınız ve operasyon başarısı için kısa süreli bir fedakarlıkta bulunun;

 • Operasyon gününden 1 hafta önce sigarayı azaltın
 • Operasyon günü asla sigara içmeyin.
 • Operasyon sonrasında EN AZ bir hafta sigara kullanmayın.
 • Bu anlamda çok büyük bir bağımlılığınız varsa; sigara bırakmak için kullanılan yan ürünlerden bir süre destek almayı deneyin.
 • VE Sigara içilen ortamlarda bulunmayın.

Sigara saç ekimi operasyonu sonucunuzu doğrudan ve dolaylı olarak olumsuz etkiler. Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde çıkmasını istiyorsanız saç ekimi operasyonu öncesi ve sonrasında sigaradan uzak durmalısınız.

0

İlgili Makaleler