Yapay Saç Ekimi Nedir?

0
Yapay Saç Ekimi
Yapay saç ekimi yani diğer adıyla biofibre saç ekimi hakkında merak ettikleriniz bu makalede!

Yapay Saç Ekimi


 

Saç dökülmesi yaşayan erkekler ve kadınlar tarafından Eski Mısır’dan günümüze estetik amaçlarla kullanılan bir giyim eşyasıdır. Her ne kadar yapay saç olarak geçse de, bu bazı durumlarda değişkenlik gösterebilmektedir. Kimi zaman sentetik bir ürün olarak karşımıza çıkan yapay saç, kimi zaman ise gerçek saçlardan yapılan peruklar ve protez saçlar olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Peki, yapay saç ekimi nedir?

Yapay Saç Ekimi Nedir?


 

Biofibre saç ekimi ve/veya sentetik saç ekimi gibi terimlerle de anılan yapay saç ekimi; içeriğinde sentetik veya gerçek saçların, hastanın saçsız alanında açılan kanallara yerleştirilmesiyle gerçekleştirilen cerrahi bir prosedürdür.

Yapay saç ekimi, halihazırda başarıyla uygulanmakta olan saç ekimi prosedürüyle aynı uygulamalara sahip olmakla birlikte, saç ekiminden farkı; açılan kanallara suni ve/veya gerçek saç kullanılabilmesidir. Genellikle, donör bölgesi (ense) saç ekimine elverişli olmayan veya donör bölgesinde azalma meydana gelmemesini isteyen kişiler tarafından tercih edilen yapay saç ekimi, kadınlara da erkeklere de uygulanabilmektedir.

İşlem Nasıl Yapılır?


Bilindiği üzere, kişinin kendi doğal saçı ile yapılan ve en yaygın tercih edilen saç ekimi yöntemi FUE işleminde, hastaya lokal anestezi uygulanır, hastanın ense bölgesinden greftler tek tek toplanılır, sonrasında bu greftler ayrıştırılarak saç kökleri haline getirilir ve ekilecek bölgedeki açılan kanallara yerleştirilerek uygulanır. Yapay saç ekimi operasyonunda da süreç aynı şekilde ilerler. Tek bir farkla; ense bölgenizden saç kökü alınmayacağı için, FUE saç ekimine oranla daha kısa sürer ve ense bölgesinde kayıp olmaz. Yapay/biofibre saç ekimi yönteminin avantajları bunlardır. Bunun yanı sıra; yapay saç ekiminde, saç olarak sentetik bir lif ekileceği için kişinin kafa derisinde enfeksiyon ve iltihap riskini de beraberinde getirebilmektedir. Bu riski almamak veya azaltmak için başvurulan yöntem deneme-gözlemleme olarak bilinir. Hastanın kafa derisinde belirli bir bölgeye az miktarda yapay saç ekilir ve hastanın durumuna göre 1 – 4 hafta arası ekilen bölge doktor tarafından gözlemlenir. Eğer herhangi bir enfeksiyon ve/veya iltihaplanma gözükmüyorsa, geri kalan bölgeye de yapay saç ekilmek suretiyle işlem tamamlanır.

Doğal saç kökleriyle yapılan saç ekimi operasyonu, meyvelerini yaklaşık 1 yılda vermektedir. Yapay saç ekiminde ise bu süre 1 aydır. Buradan yola çıkarak yapay saç ekimi hızlı bir çözüm sunduğu için avantajlı olarak görülebilir elbette ama yapay saç ekimi işleminin bazı dezavantajları da vardır.

Yapay Saç Ekimi Nasıl Başladı?

İlk olarak 1970’li yılların sonunda uygulanmaya başlanılan yapay saç ekimi; saç dökülmesi yaşayıp, donör bölgesi saç ekimi için elverişli olmayan kişilerde uygulanan cerrahi bir işlemdir. Yaralanma, kaza ve yanma gibi sebeplerden dolayı saç kaybı yaşayan kişilere de uygulanabilen yapay saç ekimi; sentetik saç ekimi, suni saç ekimi ve biofibre saç ekimi olarak da bilinmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde FDA’nın (Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi) 1983 yılından beri uygulanmasını yasakladığı yapay saç ekimi, Avrupa’da da birçok ülkede yasaklı bir uygulamadır. Bununla birlikte ülkemizin de dahil olduğu bazı ülkelerde halen yapılmaktadır.

Bilindiği üzere, saç ekimi operasyonlarında donör bölgeden (ense) tek tek toplanan greftler, birbirlerinden ayrıştırılarak saç köklerine dönüştürülür ve kişinin saçsız alanında açılan kanallara yerleştirilerek gerçekleştirilir. Ama, saç ekimi yaptırmayı düşünen kişinin donör bölgesi operasyon için elverişsiz veya az ise, kişi yapay saç ekimi yöntemini tercih edebilmektedir. Bütün avantajları ve dezavantajlarını tek makalede toplayacağımız yapay saç ekiminde en merak edilen konulardan biri de, yapay saç ekiminde nasıl bir ürünün kullanıldığıdır.

Yapay Saç Ekimi Operasyonunda Kullanılan Ürün/Malzeme

Yapay saç ekim operasyonunda, uzunlukları 15 – 45 santimetre arası değişen ve bu işlem için özel olarak üretilmiş sentetik lifler kullanılmaktadır. Yapay, yani suni oluşu sebebiyle kimi zaman yan etkileri görülebilen bu sentetik lifler, vücudun doğal bir parçası olmadığı için kafa derisinde 7 – 8 yıl kadar durabilmektedir. Tabi şunu açıklamakta da fayda var, yıkama ve tarama gibi işlemlerden dolayı, ekim sonrası her yıl aşağı yukarı yüzde 10 oranında yapay saçlardan kayıp yaşanabilmektedir. Yani, yapay saç ekimi operasyonu yaptıran birisi, ekilen sentetik saçlarını, operasyondan 7 – 8 yıl sonra bir anda kaybetmez; 7 – 8 yıl içerisinde yavaş yavaş kaybeder. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, yapay saç ekimi işleminde kullanılan sentetik saçlar 15 – 45 santimetre uzunluğunda olup, operasyondan sonra kişinin tercihine göre kısaltılarak kullanılır. Doğal saç olmadığı için büyümeyen ve beyazlamayan yapay saç; beyaz da dahil olmak üzere yaklaşık olarak 13 farklı renkte uygulanabilmektedir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  ⇒  “ Saç dökülmesi için hangi doktora gidilmeli 
Yapay Saç Ekimi Yönteminin Dezavantajları

  • Ekilen yapay saçlar kalıcı değildir. 7 – 8 yıl içerisinde dökülmektedir.
  • Doğru uygulanmadığı durumlarda veya hastanın operasyon sonrası kurallara uymaması durumunda enfeksiyon ve iltihaplanmaya sebep olabilir,
  • Doğal saç kökü olmadığı için vücut kabul etmeyebilir, reddedebilir,
  • Vücudun reddettiği yapay saç köklerinin döküldüğü alanlarda çukurumsu görüntüler ortaya çıkabilir.
Saç dökülmesi sorunu için çözüm var mı? Hangi yöntemler işe yarıyor?  ⇒  “ Saç Dökülmesine Çözüm
 

Yapay Saç Ekimi Öncesi İlk İcat: “Peruk”

İlk olarak Eski Mısır’da kullanıldığı rivayet edilen peruk, yapısı itibarıyla diğer ürün ve uygulamalardan farklıdır. Kolay kullanım sağlamaması ve kafa derisinin hava almaması nedeniyle daha az tercih edilmekte olan peruk; günümüzde sahne sanatlarıyla ilgilenen insanların yanı sıra, kemoterapi tedavisi gören hastaların da yardımına koşmaktadır. Çağımızda teknolojinin de ilerlemesiyle, peruk, yerini saç protezine bırakmıştır. Kişinin kafa yapısı ve saçsız alanlarına özel olarak tasarlanan ve üretilen saç protezi, peruğa nazaran daha gerçekçi bir görünüm sağlamaktadır. Bununla birlikte, içeriğinde kullanılan ürün itibarıyla, kafa derisi kısmen hava alabilmektedir.

0

İlgili Makaleler